Zatímco řada řidičů trávila nedělní odpoledne ve frontě na benzín u Tesca, které prodává pohonné hmoty za nejnižší ceny, Petr Havlan a Petr Krejčí hodili brusle přes rameno a zamířili k Soukeníku na řeku. Tady pak na ledě proháněli puk. Zamrzlá řeka je podle nich bezpečná. „Snažil jsem se to tu prokouknout a zdá se, že led je dost silný, takže je to tady snad bezpečné,“ řekl Havlan, který si brusle obul po šestnácti letech. Jeho kolega se znalostí věci utvrdil, že pokud je deset pod nulou, není důvod k obavám.
Odvážlivci by se měli po ledě dostat až k Plané nad Lužnicí a také vyšlapané cesty ve sněhu dávají najevo, že si lidé přes zamrzlou řeku krátí cestu na druhý soukenický břeh.
Přesto opatrnosti není nikdy dost. Zdravotník vodní záchrany Zdeněk Malkovský například doporučuje, aby si každý než vstoupí na led vyzkoušel jeho sílu například delší tyčí a nepohybovat se po ploše sám. Ani záchrana prochlazeného, který se probořil, není totiž jednoduchá. „Jakmile je člověk ve vodě déle než pět minut, měli by se o jeho záchranu postarat profesionálové,“ doporučuje Malkovský. Zástava srdce totiž podle něj přichází, v době, kdy teplota tělesného jádra klesne k sedmadvaceti stupňům. Studené krev, jež se drží v končetinách se pak za žádnou cenu nesmí dostat do srdce, neboť by způsobila jeho zástavu. Proto je nutné podchlazené od hrudníku začít zahřívat.