Posilování na východě neznamená útlum v Táboře. Majitel a předseda představenstva Brisku Mojmír Čapka naopak potřebuje do své táborské firmy stále nové lidi.

Personální ředitelka závodu Dana Štegerová upřesnila, že nejvíce shánějí dělníky. „Pokud se ale objeví zkušený technik jako například konstruktér nebo vývojář, rádi ho taky přijmeme. Stejně jako absolventy," upřesnila s tím, že od začátku roku firma do stavu přijala 80 nových lidí a další přišli přes agenturu nebo na brigádu. Každý měsíc může u nich uplatnění najít 20 až 30 lidí.

Tuto potřebu vyvolává posílení výroby snímačů, každý rok se jim zvyšuje o 30 procent. V Rusku zase reagují na vyšší požadavky odběratelů svíček. Zatímco některé české firmy toto teritorium opouštejí, Mojmír Čapka tam svůj vliv v automobilovém průmyslu naopak upevňuje.
„Již jsme začali výrobu v našem novém závodě na výrobu a montáž svíček v Togliatti, oficiálně přestřihávat pásku budeme ale až v říjnu.

Ruská strana si velmi váží, když v době sankcí, politické nestability a pádu rublu přivede někdo kvalitní technologie," říká podnikatel, jenž na ruském trhu působí 21 let. První závod vybudovali v Kaliningradu a jak říká, i Sibiř už je poseta jejich obchodními zastoupeními. Mojmír Čapka navíc plánuje, že jejich výroba v Rusku dál poroste, dokonce se jeví možnost rozšíření sortimentu o snímače.

Na lince, jež je dílem vývojářů Brisku, mohou do ruských automobilek poslat čtyři až pět milionů svíček ročně, což je desetina roční výroby v Táboře. „Výroba v Táboře se tím ale nesníží," ujišťuje Mojmír Čapka s tím, že v nové ruské hale nabídnou místo až 40 lidem, ale i tam se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Stejně dobře se rozvíjí i Tábor, u některých sortimentů ani nestačí poptávce. Především na nový typ svíčky Premium EVO.

Zaměstnavatelé potřebují obsadit celkem 1227 pracovních míst

 Oproti červnu sice nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, ale o pracovníky do provozů je mezi zaměstnavateli stále hlad. Hledá je jak Brisk, tak Silon, Madeta nebo nově vznikající firma v Plané nad Lužnicí.

Nezaměstnatnost v regionu
Jistebnicko      4,2 %
Mladovožicko  4,6 %
Chýnovsko      4,8 %
Bechyňsko       4,9 %
Soběslavsko    5,3 %
Veselsko          5,4 %
Táborsko         5,6 %
Okres TA         5,4 %
* Oproti červnu klesla 
o desetinu procenta


Červenec do stavu evidovaných lidí bez práce připsal 104 jmen. Z celkového počtu 3559 uchazečů tak cifra poskočila na 3663 evidovaných. V tomto období se podle ředitele táborského úřadu práce Pavla Kaczora jedná o standardní sezónní obrázek. „Nárůst nezaměstnanosti v této době způsobuje zaprvé ukončení pracovních poměrů datovaných do poloviny roku, tedy k 30. červnu, takže někteří uchazeči dotčení tímto ukončením poměru se k nám právě v červenci přicházejí evidovat. Stejně tak se již začíná projevovat evidence části absolventů, kteří se rozhodli nečekat s hledáním práce až na konec prázdnin, ale jsou ochotni nastoupit do zaměstnání již v průběhu léta," analyzuje ředitel zvýšený počet uchazečů o práci.

Při pohledu do minulosti je na tom letošní červenec stále velmi dobře. Méně nezaměstnaných ve srovnatelném období uvádí statistiky až v roce 2008, tedy v červenci před osmi lety. Pokud jde o tak zvané toky nezaměstnaných, tak táborský úřad letos v červnu zaevidoval 368 nezaměstnaných a z evidence během července odepsal 264 lidí.

Svou sledovanost má také počet volných míst, které hlásí místní zaměstnavatelé. „Ten meziměsíčně víceméně stagnoval, ovšem na velmi uspokojivé úrovni. Konkrétně máme nyní hlášeno 1227 volných míst, zatímco před měsícem jich bylo 1235," upřesnil Pavel Kaczor.
Vysoká čísla jasně signalizují místní potřeby, kdy by firmy rády posilovaly, ale především v dělnických profesích si nedokážou naplnit stavy. Stejně jako Brisk si pak vypomáhají agenturními pracovníky.

Nejčastěji hledají lidi do technických profesí, hlad je ale i po řemeslnících, především pro stavebnictví: zedníci, tesaři, instalatéři. A pokračuje i nedostatek řidičů, kuchařů, číšníků nebo i pokojských.