Po roce a půl vyjednávání tu s místopředsedou vlády Samarské oblasti svými podpisy vyjádřili vůli, aby Brisk vybudoval novou halu s technologií pro výrobu snímačů do motorů aut. Táborská firma tak na ruském trhu významně posílí svou loňskou investici do fabriky OOO Brisk Rus v Togliatti, které je centrem automobilového průmyslu.

„Když vše půjde dobře, mohli bychom již ve druhém pololetí příštího roku z nové haly dodávat první typ snímačů a po roce druhý,“ uvedl Mojmír Čapka k realizaci investice, která vyjde na zhruba 300 milionů rublů. Za rok působení tu společnost již vyprodukovala přes sedm milionů svíček a celkovou potřebu pokrylo dalších 11 milionů kusů vyrobených v Táboře. Dodávky směřují především do automobilek AvtoVaz.
Pro investora je dohoda významným signálem zájmu ruské strany, aby do oblasti přivedl další vysoce sofistikovanou výrobu, která v oblasti zvýší zaměstnanost. Na konto české firmy by pak měly plynout různé finanční benefity, které Rusko pro zvýšení zájmů zahraniční investorů loni zavedlo. Patří k nim například daňové úlevy či výhodnější clo při prvotním dovozu komponentů z Tábora.

Mezi prosperující firmy v regionu patří výrobci autodílů a dalších součástek pro automobilový průmysl.
Brisk v Rusku posiluje výrobu svíček, přesto zaměstnance stálé hledá

„Pro nás je ale důležité, že si v Rusku udržíme dobrou pozici, která by se jednou mohla rozšířit i mimo Samarskou oblast, protože současné hospodářské sankce vůči Rusku musí jednou skončit. A to je pro nás do budoucna velmi zajímavé,“ hodnotí Mojmír Čapka dopad zahraniční cesty, kdy se spolu s dalšími podnikateli stal součástí doprovodu prezidenta Miloše Zemana za jeho ruským protějškem.

Na ruský trh český výrobce vstoupil již před 22 lety, když z Tábora začal dodávat první zapalovací svíčky. Do současnosti jich ruské automobilky odebraly již přes půl miliardy, což pro firmu představuje tržby v hodnotě 21 miliard rublů, v přepočtu zhruba 6,5 miliardy korun.

Brisk ale posiluje i na domácí půdě. V únoru pro výrobu snímačů, jejichž produkci meziročně navyšuje až o 25 procent, otevře nově vybudovanou halu za sto milionů korun. Z této výrobní linky sjedou snímače určené pro koncern Volkswagen a nově také pro automobilky Scania a Man. Do jejich nákladních aut bude firma dle uzavřeného kontraktu dodávat snímače minimálně do roku 2025.

„Těmito kontrakty získáváme dlouhodobou stabilitu a navíc také zvyšujeme podíl výroby snímačů, která se tak postupně vyrovnává rostoucí produkci svíček. Snímače nám již pokrývají téměř polovinu tržeb,“ srovnává majitel a ředitel firmy podíl dvou hlavních komponentů.

V Táboře se nová výrobní kapacita projeví i na zvýšení pracovních míst. Jak Mojmír Čapka doplnil, postupně v ní najedou na třísměnný provoz.