„Z celkového počtu uchazečů o práci tvoří 58,5 procenta ženy a podíl osob se zdravotním omezení činí 20,4 procenta,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Dagmar Kulvaitová.Ve statistice dále uvedla, že osm procent nezaměstnaných tvoří absolventi a mladiství, a jejich počet se snížil.
„V listopadu bylo nejméně lidí bez práce na Chýnovsku (3,09%) a Mladovožicku (3,16%),“ pokračovala. Nejvyšší nezaměstnanost se objevila na Jistebnicku, kde téměř dosáhla hodnoty pěti procent.
Stále největší problémy se zaměstnaností svých obyvatel panují v Dobronicích u Bechyně, kde nepracuje pětina obyvatel. K dvacetiprocentní nezaměstnanosti se blíží také obec Nasavrky (18,75%) a Mezná (16%) ukončuje nelichotivou statistiku. „Na druhou stranu máme v okrese sedm obcí s nulovou mírou nezaměstnanosti. Jsou to Dlouhá Lhota, Hodětín, Hodonice, Košín, Krtov, Pohnání a Řemíčov,“ připomněla Kulvaitová.
Nastínila, že ne všichni uchazeči, které úřad eviduje, pobírají státní podporu. „Vyplácíme 994 uchazečů, což představuje 41,2 procenta z celkového počtu,“ upřesnila.

Nouze o brigádníky

Mnozí zaměstnavatelé řeší předvánoční nákupní horečku o adventních svátcích nabíráním brigádníků. „O nedělích půjdu pomáhat mamce do prodejny oděvů, ale vím, že na víkendy nabírají i jiné obchody,“ svěřila se Kateřina Novotná z Tábora.
„Hodně nabíráme brigádníky, ale také na hlavní pracovní poměr. Především do pekáren, k pokladnám a úseku nepotravinářského,“ řekl manažer táborské prodejny Hypernova Aleš Bílek.