Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Březen asi pročistí řady ODS

Tábor - Mnozí členové ODS na Táborsku vážně zvažují, že opustí její řady

15.2.2013
SDÍLEJ:

Jaroslav Zvěřina, oblastní i táborský šéf ODSFoto: Archiv/Deník

Jak zareagovat na špatnou náladu uvnitř ODS? Mnozí její členové vážně zvažují, že jí po letech dají sbohem. ODS některým totiž dělá medvědí službu. V tomto smyslu se v rozhovoru pro TD vyjádřil i lídr oblastního sdružení Jaroslav Zvěřina.

„I naši starostové občas říkají, že jim ODS v politické práci spíš překáží. Samozřejmě jim vadí špatná image centra: taky přibijte si na štít něco, co je extrémně nepopulární. Má to na svědomí naše vedení," říká.

Oslovili jsme několik občanských demokratů z Táborska a i když do přímé odpovědi se některým moc nechtělo, alespoň naznačili, že jejich další setrvání v ODS visí na vlásku. Řadí se k nim například Jitka Černá z Tábora.

„Jsem absolutně nespokojená, ale ještě nevím. Úplně poprvé skutečně váhám, zda zaplatím příspěvek a asi už nechci být v žádné politické straně, na druhou stranu mne to mrzí," uvedla táborská podnikatelka Jitka Černá.

Podobně smýšlí starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek. „Zvažuji odchod z ODS, neboť jsem již dostal i několik žádostí o ukončení činnosti od členů místní organizace, tak se domluvíme, zda ji zrušíme. Během dvou týdnů to vyřešíme," říká s tím, že příští rok v komunálních volbách by mu ODS nepomohla a mohl by mít dokonce problém sestavit kvalitní kandidátku.

Zády se k vlastní straně zatím neobracejí Miroslav Růžička z Tábora, který se v roce 2010 ucházel o zastupitelský mandát, a soběslavský starosta Jindřich Bláha, jenž je v ODS od začátku.

Miroslav Růžička přes všechnu loajalitu přiznává, že ODS je zdiskreditovaná. „Záleží ale jen na nás, zda ji dáme dohromady. Já teď členský příspěvek zaplatím. ODS nemůžu zatracovat kvůli několika lidem."

Soběslavský starosta Jindřich Bláha se označil za nepřítele změn, a tak kabát nevymění a odmítá i názor, že by mu ODS v kariéře škodila.

„Stále je prostor, abychom ODS napravili. O odchodu neuvažuji, byť situace se mi taky nelíbí," připouští Bláha, který si z nedávného setkání starostů s premiérem Petrem Nečasem přivezl nemilou zkušenost: „Zarazilo mne, že na spoustu našich připomínek vůbec nereagoval. Čekal jsem, že když si nás pozval, že nám taky něco řekne."

Své vyjádření poskytla i Hana Trejbalová z Mladé Vožice. „Nejsem nadšená, myslím, že celému dění v poslední době nejvíc uškodil pan prezident. O ukončení členství jsem ale zatím neuvažovala. "

Jaroslav Zvěřina, šéf ODS: Ano, máme dost svého másla na hlavě, ale platit za cizí hříchy mi přijde stupidní

 O situaci uvnitř ODS jsme mluvili s oblastním i táborským šéfem Jaroslavem Zvěřinou. Vždy otevřeně pojmenoval příčiny krize ve straně a bez mlžení přiznával chyby, které vedly k propadům ODS u voličů.

Už v roce 2010 po debaklu v komunálkách jste otevřeně přiznal, že ODS voliči zřejmě nemají rádi. Jaká slova máte pro ODS nyní, kdy se dál propadá a uvnitř strany panuje velká nespokojenost?
ODS je toho času zase jednou na dně, pokud vezmu měřítko oblíbenosti politických stran. Částečně je to pochopitelné tím, že jsme vládnoucí stranou, ale částečně je to dáno i politickou neprozíravostí vedení, které se naučilo platit i za cizí hříchy.

Konkrétně za jaké?
Například za prezidentskou amnestii. Nevím, jestli je to tím, že premiér dělá mrtvého brouka, nebo tím, že pan ministr spravedlnosti křičel málo o tom, jak je to doopravdy (s premiérovým podpisem pod amnestií). Je fakt, že i mně dnes lidi nadávají za to, co to ODS s tou amnestií vymyslela. Naše strana se k ní nedokázala ani přiznat a hájit ji, ale ani se od ní rozumným a účinným způsobem distancovat. Druhý příklad: na ministerstvu práce ministr úplně jiné koaliční strany rozvrtá sociální systém způsobem, který snad nemá obdoby, ale my za to platíme politickou daň. A lidé by rádi viděli prezidentem předsedu té strany (TOP 09), jejíž ministr dělal tohle? To je jen příklad, já to nechci nějak analyzovat, ale je to myslím věc, která je na pováženou. To si žádná politická strana nemůže dovolit. Ano, máme dost svého másla na hlavě, ale platit za cizí hříchy mi přijde stupidní.

Jaký je dnes váš osobní vztah k ODS?
Mám pocit, že by bylo nesportovní stranu opouštět v situaci, kdy se nedaří. To jsem nikdy nedělal a dělat nemíním. Problém je, že v té straně vidím čím dál méně lidí, se kterými bych se pozitivně ztotožňoval. Doby, kdy jsme byli ve velké krizi – po tak zvaném Sarajevu (demise premiéra Klause v roce 1997), tak jsme měli Klause, kterého jsme svým způsobem mohli podporovat a bylo za koho bojovat. Teď se zdá, že takových lidí v ODS rapidně ubylo. Nejsou osobnosti. Nedávno jsem odpovídal jednomu novináři na to, kdo má být lídrem ODS, když jím nebude ten současný. Odpověděl jsem, že lídra nevyberete, když není. Já ho nevidím.

Takže nestojíte za Petrem Nečasem?
Patřím k jeho kritikům, protože jeho praktická politika je velmi nepraktická a neúčinná. Zejména se mu nepodařilo oslovit členskou základu. Podle mého názoru jsou on i jeho spolupracovníci velmi pasivní v přímém kontaktu s lidmi. Ani nevím, kdy jsme ho tady u nás naposledy viděli, což je naprosto nezvyklé. V době, kdy byl premiérem Klaus, jezdil po Česku často. To je věc, kterou současné vedení vůbec neumí. Teď se toho trochu chopil Martin Kuba, který aspoň někde jezdí a snaží se s lidmi komunikovat.

To je podle vás největší slabina vedení ODS?
Tohle na Nečasovi kritizuji nejvíc, byť je to jinak člověk inteligentní a některé jeho politické tahy jsou možná docela rozumné, ale celek působí velmi neobratně.

Takže souhlasíte, že po příštích parlamentních volbách už definitivní opozice?
Je to velmi pravděpodobné a kdybych počítal s něčím jiným, tak bych se považoval za blázna. Žádný trumf nevidím, ale zase na druhou stranu by to pro ODS bylo jediné možné řešení, protože my potřebuje dopadnout na samé dno. Zřejmě ty krajské volby ještě nestačily k tomu, abychom si připadali jako že už jsme prsama na kanále. V opozici se strana může zregenerovat, neboť náš politický program stojí za hájení a propagaci, protože tady žádná jiná pravicová strana vlastně neexistuje.

Ani TOP 09 za ni nepovažujete?
Topka ať se snaží jak chce, já nevěřím, že přebírá iniciativu na pravici. Kdo by ji přebíral? Kalousek? Nebo já nevím kdo, tam nejsou lidi. To je podobné jako s odéeskou.

Proto asi nesouhlasíte se senátorem Zemanem, který říká, že ODS za TOP 09 sbírá odpad.
Nesbíráme po nich odpad, my platíme za jejich politické hříchy, což je největší zločin dominantní koaliční strany. To se nemá nikdy dopustit a to já vyčítám našemu vedení.

Otřásá už tahle situace s místní, táborskou základnou?
Na úbytek členů je brzy. Na schůze ale chodí pořád ti samí a brblají a mladých moc nevidím. Taky není divu, kam by se hrnuli. Ale domnívám se, že jsme v Táboře a na Táborsku výrazně neoslabili a jsme tak nějak na svých 160 lidech a nikdy jsme neměli dramaticky víc. Ale zeptejte se mě na konci března, protože v tomto měsíci vybíráme členské příspěvky. Kdo nezaplatí, už nebude členem. V tomto smyslu to bude podle mne kritický rok, protože je fakt, že kritiků v našich řadách přibývá. Jak se nedaří, tak se právem ptají, proč my tady vlastně jsme, koho mají podporovat, když nevidí lidi, jichž by si vážili. To je krize.

Naplno se projevila při prezidentské volbě, kdy váš Sobotka neměl podporu ani od vlastních lidí z ODS.
A dokonce ani ve svém vlastním městě. Já si nedovedu představit, že bych kandidoval na prezidenta a v Táboře by mi občané dali čtyři procenta hlasů. To přece není možný! Tak jsme snad ještě neklesli. Byl to prostě špatně zvolený kandidát a taky nulově podporovaný. Pak je ale lepší svého kandidáta nestavět. Toto je problém všech politických stran, ČSSD taky nevybrala kandidáta, který by měl šanci vyhrát. V české politice je strašně málo těch, kterým říkám „úctyhodní a moudří lidé". Uspěje kdejaký aktivák, který se dere o funkce, ale my nedovedeme oslovit akademické funkcionáře. Ani bývalé, ani současné. Na našich přebujelých vysokých školách máme desítky filozofů a politologů a já nevím, že by se je někdo pokusil vtáhnout do politiky. Modelovým příkladem je nyní ministr školství (Petr Fiala), takoví lidé by měli sedět ve vládě a v grémiích, která o něčem rozhodují. A také v politických stranách, protože jinak se to nepohne dopředu. Potřebujeme vzdělané a charakterní lidi, za kterými je něco vidět.

Na podzim budete mít volební sněm, budete ještě kandidovat?
Nevím, jestli mne ještě přesvědčí. Jsem zvědavý, jak to dopadne, protože to je stále vybírání osobností a oni budou vybírat tak, až zůstaneme jen my přestárlí. Ale já doufám, že se něco podaří. V Táboře jsme v opozici a nezdá se, že by se na tom rychle něco měnilo.

Vsadil byste si na to, že ODS nezanikne?

Já v existenci ODS věřím, protože její politický message (odkaz) má smysl. Podle mne ODS ani nemá tendenci zaniknout, to jsou jen řeči. Ale možná se zlomí na desetiprocentní minimum a nebude to o moc lepší. To je hlavní riziko. Nahoru to může vytáhnout jen dynamický jedinec, který se snad někde narodí a začne za to tahat. Znovu ale říkám: nikde takového člověka, který bude schopný si psát eseje alespoň jako Václav Klaus nebo Miloš Zeman, nevidím. Dokonce mám pocit, že v politických stranách dnes ani takový jedinec nemá otevřené dveře.

Autor: Alena Šatrová

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na čtvrtek a pátek od pohřební služby Melich.

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení