Po třinácti měsících se pod hráz nejstarší přehradní nádrže ve střední Evropě Jordán vrátily charakteristické vrby. Jak uvedl mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák, původní stromy hasiči loni v březnu kvůli opravě chodníku na návodní straně Jordánu pokáceli. Dřeviny podle něho budou znovu lemovat známou hráz v Táboře, která vznikla v roce 1492.

"Město nechává v těchto dnech na břeh Jordánu u paty hráze vysázet dvacet nových vrb bílých, kultivar Tristis. Výsadba v režii zahradnické firmy Azeleň začala v úterý 9. dubna a potrvá do konce týdne," uvedl Luboš Dvořák. Doplnil, že se jedná o rychle rostoucí dřevinu.

"Předpokladem je, že za několik let vytvoří vrby stejnou kulisu, na kterou byli Táborští léta zvyklí. Pohled na hráz s vrbami patřil k nejfotografovanějším záběrům přes hladinu Jordánu," zmínil mluvčí radnice.

Táboráci oplakávají vrby u Jordánu. Město po opravě lávky vysadí nové.Táboráci oplakávají vrby u Jordánu. Musely ustoupit rekonstrukci. Teď zde budou nové.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Vrby u Jordánu šly k zemi. Hasiči využili příznivého počasí.
Vrby u Jordánu šly k zemi. Hasiči využili příznivého počasí

Přiblížil, že vrby budou dosahovat výšky 15 až 20 metrů: "Vrba bílá představuje bujně rostoucí malebný strom s rozložitou korunou a silně převislými výhony. Svítivě žlutá barva je výrazná v bezlistém stavu v zimě a předjaří. Listy má na svrchní straně leskle zelené."

Ještě připomenul, že pod visutým chodníkem, kde se rok pracovalo, pohybovala se tu stavební technika a země tu byla udusaná, bylo nutné nejprve vytvořit pro vrby správné podmínky. "Na místo se navezl speciální substrát, stromy je nutné dobře ukotvit a dbát na zálivku v suchém jaru," dodal.

Práce na Jordánské hrázi v Táboře finišují. Už zbývá jen úprava zeleně.
Firma opraví defekty asfaltového povrchu na vozovce přes hráz Jordánu

Podívejte se, jak to vypadalo před opravou hráze: