Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boží muka z Dírné dostane na stůl vláda

Dírná - Ministerstvo kultury sestavilo seznam staveb, které doporučuje povýšit na národní kulturní památku.

29.11.2016
SDÍLEJ:

Boží muka v Dírné. Foto: Klára Hejdová

Až na stůl vlády mají šanci se probojovat boží muka z Dírné. Štíhlá bílá stavba se uchází o titul národní kulturní památka. Z balíku doporučených objektů ale kabinet ukáže jen na jeden, který z kategorie kulturní památka povyskočí na národní. Za Jihočeský kraj na titul kandiduje celkem 19 menších sakrálních staveb. Pavel Hájek z odboru evidence památek NPÚ České Budějovice uvedl, že jejich hlavní devizou je umístění v krajině.

„Kromě hodnoty stavby je umístění v kraji a její krajinotvorná funkce jedním z kritérií. V případě Dírné je to podle mne dost průkazné," říká Pavel Hájek, který seznam připravil. Starostka Dírné Jana Vacková by na národní kulturní památku sice byla pyšná, ale vidí i komplikace. Na mysli má opravy stavby. „Někdy označení národní kulturní památka komplikuje život při žádostech o dotace na opravy. Teď například uvažujeme o nové omítce. Mít národní památku je pro vesnici fajn, těžší je pak ale s ní něco dělat," zamýšlí se starostka Dírné Jana Vacková.

Jejich boží muka se nad vesnicí tyčí jako bílý maják. Ač bylo včera pošmourno a sněžilo, byla vidět na několik kilometrů. Není se čemu divit, sloup je monumentální a učebnicovému výkladu, který muka nazývá drobnou sakrální architekturou, se vymyká. Boží muka, která mají symbolizovat sloup, u něhož byl bičován Kristus, se v Dírné tyčí do výšky několika metrů. Pro pozorovatele jsou snadno přístupná přímo od hlavní silnice. Stačí ujít několik metrů přes pole a stojíte před vyvýšeninou, na níž boží muka kdysi postavili.

„Patrně to bylo z iniciativy Wratislavů, neboť šlo o jejich pozemky. Datovat boží muka je hodně problematické, protože lidé je stavěli spontánně po nějaké tragické či živelné události a pokud neexistuje archivní podklad, není se čeho chytit," upozorňuje Pavel Hájek z českobudějovického pracoviště památkářů. Jaká konkrétní tragédie se na zdejším kopečku odehrála, se nedochovalo. O dílku mlčí i obecní kronika. Literatura boží muka datuje nejdříve do druhé poloviny 17. století, dírenská podle Pavla Hájka vznikla v době před roku 1828, kdy se dostala do katastrální mapy.

Před několika lety si je obec nechala opravit, restaurátor tak obnovil i všechny čtyři malby na hlavici sloupu. Teď jsou v dobrém stavu, byť některé už by snesly novou barvu.
,,O sloupu vím, ale přiznám se, že jsem ani nevěděla, že je zařazen mezi kulturní památky. Chodím sice okolo, ale nikdy jsem se zblízka nepodívala, tak to teď napravím," plánuje si s omluvným úsměvem Božena Vojtová z Dírné. A než si zvykne na kulturní památku, mohla by jejich muka povýšit na národní kulturní památku. Pavel Hájek upřesnil, že rozhodnutí vládního kabinetu ale nepadne dřív než na jaře příštího roku.

Autor: Alena Šatrová

29.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chýnovská trojčata Maria, Teodor a Pravoslav s rodiči.
3

Když se vám narodí trojčata

Ilustrační foto.

V hledání pomohly sociální sítě

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Kam o víkendu zajít do kina

Táborsko - Co dávají kina v sobotu 21. října a v neděli 22. října:

Na co zajít v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme přehled sobotního programu kin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení