VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Božejovičtí jsou pyšní na ochotnické divadlo

Božejovice –Na první pohled tichá a poklidná víska jako každá jiná, avšak zdání klame.

23.5.2011
SDÍLEJ:

Jan Brčák se do Božejovic přiženil před devětačtyřiceti lety.V součásné době mu největší radost dělají jeho ovečky.Foto: Michala Nováčková

„Jsme tu výborná parta, sami si vytváříme vlastní kulturní život a snažíme se držet při sobě,“ shodují se Josef Vávrovský a Jiří Popelka, jedni z hlavních organizátorů společenského dění v Božejovicích.

Na první pohled tichá a poklidná víska jako každá jiná, avšak zdání klame.
Nuda v Božejovicích rozhodně není. Plesy, masopustní maškarní průvod, hasičské závody, den dětí, pálení čarodějnic, stavění májky a v neposlední řadě představení ochotnického divadla. Zkrátka během celého roku se zde něco děje.
„Není den, kdy bych se tu nudil, pokaždé když přijdu z práce, tak s kamarády vymýšlíme nějaké aktivity, buď si jdeme zajezdit na motorkách, nebo uděláme ohýnek a grilujeme, prostě se neustále scházíme a něco vytváříme,“ říká dvaadvacetiletý Milan Šimák, který je členem divadelního spolku, sboru dobrovolných hasičů a ještě reprezentuje Božejovice coby fotbalista FC Dynamo v okresním přeboru.

Hlavním tmelem vsi je Sbor dobrovolných hasičů Božejovice. Ti vykonávají nejen svou hlavní funkci, tedy případný protipožární zásah, hasičské soutěže a cvičení, ale v rámci souboru pořádají také pomocné obecní brigády. Čili různé drobné opravy v kulturním domě, úklidy po větších společenských akcích a podobně.

Jednou z dalších činností dobrovolných hasičů jsou víkendové služby v místní hospůdce.
V pravidelných intervalech se zde během celého roku vystřídá třicet šest hostinských - hasičů. „Ve vesnici, jako je ta naše, by se hospoda neuživila, proto jsme si ji pronajali od obce Jistebnice, provozujeme ji už patnáct let jako živnost a děláme to zadarmo,“ vysvětluje starosta hasičů Josef Vávrovský.

„V létě potom při větších venkovních akcích jsou do obsluhy zapojeni v podstatě všichni, tedy i ti, kteří neslouží. Zkrátka se přidá každý, kdo chce pomoci a my jsme za tuto vstřícnost velmi vděční,“ dodává jednatel SDH Jiří Popelka.
Skvělý kolektiv je jednou z věcí, na kterou jsou Božejovičtí právem pyšní. Díky týmové spolupráci si sami vybudovali místní hospůdku a také obnovili ochotnickou činnost.

„Určitě jsme velmi hrdí na divadlo a jsme moc rádi, že se nám povedlo jeho oživení, a to především díky Josefu Popelkovi a Boženě Loudové,“ shoduje se Jiří Popelka s Josefem Vávrovským.
V repertoáru božejovických ochotníků jsou všechny možné divadelní žánry. V minulosti tak božejovičtí herci odehráli například hry U pokladny stál, Hrátky s čertem, Ta naše Máňa a v letošní sezóně pohádku Jak byla čertům v pekle zima.

Na slovíčko s hasiči

Osada spadá pod obec Jistebnici. V současné době zde žije 196 obyvatel, z nichž převážná část je členy sboru dobrovolných hasičů. Nejmladšímu občánkovi Božejovic je bez mála rok a půl a nejstaršímu obyvateli je osmdesát devět let. První zmínky o osadě jsou z roku 1262, kdy spadala pod majetek pánů z Rožmberka. Příští rok tedy oslavíme 750 let od doby potencionálního vzniku Božejovic. Dominantou vsi je kaplička zasvěcená Panně Marii Sepekovské. Kaple byla před třemi roky rekonstruována, veřejnosti volně přístupná není, avšak po domluvě je možné do ní nahlédnout.Další naší chloubou je místní hospoda, v jejíchž prostorách bývala dříve škola a školka. Od toho také současný název hostinec U Školy. Na hospodu jsme pyšní především z toho důvodu, že jsme si jí vybudovali sami. Po revoluci byl k budově přistavěn společenský sál, z bývalého bytu řídícího se udělal výčep a v roce 2001 přibylo ještě divadelní jeviště. Mimo hospůdky je v budově i knihovna, klubovna mládeže a pošta. Rádi bychom zmínili také malovanou divadelní oponu, která se nám dochovala z roku 1932. Zajímavostí je, že opona je kopií obrazu Františka Ženíška. Originál je namalován na voskovém plátně a je součástí čtyř lunet v Panteonu Národního muzea v Praze. Kopii obrazu, tedy onu divadelní oponu, pak maloval ateliér Palášek z Kyjova. Co bychom dále chtěli vyzdvihnout je náš divadelní spolek. Ochotničilo se zde již před válkou, po válce byl spolek na nějaký čas zrušen tehdejším režimem a v roce 1995 došlo k jeho znovuoživení a od té doby hrajeme dodnes. Důležitou roli při obnově divadla sehrál filmový architekt Ludvík Široký, který nám v začátcích velmi pomohl s kulisami. Pan Široký nás naučil, jak kulisy vytvářet, jak s nimi pracovat v prostoru, zkrátka velmi se zasadil o prvopočátky obnoveného divadla. Jiří Popelka (jednatel SDH Božejovice), Josef Vávrovský (starosta SDH Božejovice)

MICHALA NOVÁČKOVÁ

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT