VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Botanická zahrada nespí ani v zimě

Tábor - Na vlastní kůži. Táborská městská zahrada je odjakživa místem klidu.

19.3.2010
SDÍLEJ:

S Petrou Vokounovou prohlížíme pasti masožravé rostliny. Uvnitř je trávicí tekutina, která zpracuje chycenou kořist.Foto: David Peltán

Venku bylo minus šest, uvnitř příjemné tropické klima, které mne vrátilo do Thajska. Tak tady bych mohla pracovat celou zimu, říkala jsem si při vzpomínce na svou vymrzlou kancelář. Jenže práce v botanické zahradě se neodehrává pouze ve skleníku s tropickými rostlinami. I když venku ještě na záhonech ležel sníh, pobytu na mrazu se vyhnout nedalo.

Ranní kolečko

V devět hodin ráno, kdy jsem na zkušenou nastoupila, už zahrada žila čilým ruchem.

Na starost si mne vzal přímo její šéf Radoslav Kacerovský. Díky němu jsem si venku ani nestihla uvědomit, že je vlastně zima. Je zvyklý šetřit čas do každé vteřiny, již předem má rozmyšlenou trasu a podle toho do rukou bere potřebné věci, aby se nemusel vracet do hlavní budovy. Jeho dlouhým nohám se ale stačit nedalo.

„A to chodím pomalu, jindy je to daleko rychleji,“ odpovídá mi na mou poznámku, že už za ním běhám.

Odpracovat si budu muset několik úkolů.

Nejdříve dostávám do ruky hadici a musím orosit masožravky. Tak to by šlo, jsem sice trochu zablácená od hadice, která se plazí uličkami skrápěnými vodní rosou, ale s tím jsem počítala. Jsem přece zahradnicí, která na nějaký ten šrám na oděvu hledět nemůže.

Když můžu hlásit, že úkol je proveden, vynoří se šéf s miskou vody s táckem kuřecích krků. Že by snídaně na vidličku? Ano, ale ne pro zaměstnance, nýbrž pro obyvatele zahrady.

Zamíříme ke kleci s káňaty. Botanická zahrada totiž vzala pod svá křídla i zraněné opeřence. Vítají nás plácáním křídel, která je ale po srážce na silnici už nikam neodnesou. Rozhážu jim krky, na které se evidentně těší. Miska s játry z předešlého dne totiž zůstala netknutá. Zjišťuju proto, že i ptáci dokáží být pěkně zmlsaní.

Na snídani čeká také Rozárka, výr velký, který je v zahradě ze stejného důvodu. Ale bohužel, Rozárka v tento čas dostává jen čerstvou vodu a my z její klece odnášíme misku s kusem ledu. Buď nás neviděla ráda, nebo je zkrátka nevychovaná – místo přívětivého moudře sovího pohledu na nás nervózně syčela.

Sekyrou na ryby

Krmení dravců bylo startem okruhu po zahradě, který pak pokračuje do jejích útrob.

„Když nakrmím, jdu k jezírku s okrasnými karasy,“ naznačuje mi šéf další úkol. Aha, budeme krmit ryby. Když však v budově fasuju těžkou sekyru, není mi jasné, zda budu krmit, nebo šupináče rovnou porcovat.

U jezírka už chápu. Je zamrzlé, což se rybám určitě nelíbí, neboť nemohou dýchat. Hrdinně odmítám, že bych se jen dívala. Ne, budu sekat.

Po několika zásazích si v duchu říkám, že jsem přece jen neměla být tak aktivní. Led má sílu asi šesti centimetrů, a když nad vámi stojí šéf, flákat se nemůžete. Pod bundou cítím, jak mi vlhnou záda. Přiznávám, že celý otvor jsem sama nevysekala.

Takže už jsem nakrmila zvěř a vysekala díru do ledu. Musím si opakovat, že jsem skutečně v botanické zahradě, protože tato činnost jen pramálo plní představy jejího běžného návštěvníka.

Semínka v počítači

Konečně jsme zamířili do tepla. V kanceláři čeká další úkol: vyřídit objednávky semen, která si mezi sebou zahrady vyměňují.

Radek Kacerovský usedl k počítači a trpělivě mne zasvěcoval do svého vlastního systému evidence. Z mejlu přijal objednávky, které si zaevidoval do různých tabulek v programu. Z katalogů zahrad pak vybral semena, která si objedná. Objednávka letí sítí.

„Zkusíte to,“ ptá se mne nad řádky latinských jmen rostlin, o které si žádali z Rumunska. Tak tohle ne, to bych u toho seděla ještě večer. Na rozdíl od sekyry volím jen pozorování. Bůhví, co bych objednala a co by pak v táborské zahradě rostlo.

Práce s titěrnými semínky tím vlastně začala. Dosud byly jejich názvy jen na papíru nebo v počítači. V zahradní „spermobance“ už byla fyzicky. Stovky malých popsaných sáčků s kuličkami uvnitř. Je čas vypravit zásilky, o které si zahrady napsaly. Do igelitových kapslí vkládáme nejdříve proužek papíru s označením názvu rostliny, pak odměřené počty kuliček různých velikostí.

„Množství určuje zásoba, když máme u některé rostliny semínek málo, nemůžeme rozdávat ve velkém, abychom měli i pro ostatní zahrady, které by o druh projevily zájem,“ vysvětluje mi Kacerovský. V zásobě je celkem 1430 položek a najde se mezi nimi i burák, který smím ochutnat. Nemám ale čekat, že mi nepražený bude chutnat. Omyl, chutná mi víc než osolený.

Z některých přijatých semen ale nakonec nemusí rostlina vyrůst. Zárodky zůstávají v archivu a slouží například k výuce na vysoké škole.

Ani v této chvíli ještě ruce do hlíny nezabořím. Ačkoli doma nejsem žádný pěstitel a jsem spíše vyhlášený tyran kytek, plení mne baví.

Jenže v den mé „praxe“ se zrovna nepleje. A tak se musím spokojit se zavěšováním sukulentů. No, alespoň je to ve skleníku. Bereme si na cestu slabší řetěz, štípačky a kladivo, abychom dokázali vyrobit závěsné oko na květináče, které ozdobí rozvody tepla.

Můj šéf se mi zároveň pochlubí novými truhlíky, které vlastnoručně stloukl a ušetřil tak fůru peněz, kterých nikdy nebude dost.

Pak projdeme kolem zlověstných kaktusů, které si snad umějí pro vás sahnout, jen aby mohly bodnout. Přesazovat je naštěstí nemusím, do ruky ale dostávám tlakovou plastovou lahev s postřikem a pečlivě ošetřuji listy od škůdců.

Sprchovat se s ním prý zrovna nemusím, ale jinak nemám mít strach, protože tady se používají ekologické přípravky. Chemii, kromě kapky jaru, si Kacerovský zakazuje.

S lahví v jiné barvě, hlavně nezaměnit, což se nám v jednu chvíli málem stalo, dostávám za úkol pohnojit různobarevné orchideje, kterých v zahradě roste spousta druhů.

Když dostanou svou dávku živin, je v zahradě všechno živé už nakrmeno. Tedy kromě nás.

Čas přesazování

Jenže teď je čas na hlínu. Dostávám květináč s rostlinou, která má silnější kmínky – to asi aby zvládla moji péči. Všichni přítomní mne pozorují, jak zbavuji bal přebytečné hlíny. Trochu mne zaplavuje nervozita, jestli ulomím hlavní kořen, bude ostuda a ještě budu mít v zahradě dluh.

Naštěstí se mi dostává dalšího odborného vedení, tentokrát od Petry Vokounové. Ujišťuje mne, že ta kytka moje zacházení určitě vydrží. Pak ji zasadím do květináče a zahrnu novou hlínou. Trochu udusat a je hotovo.

A protože už je čas oběda, je konec i mému zahradničení.

Jaké to v botanické zahradě bylo? Rychlé. Radek Kacerovský pro mne chtěl připravit širokou škálu úkolů, které patří k běžným činnostem. Zkoušela jsem tak práce, které dělá jen šéf, ale ty „zaměstnanecké“. V každém případě je to činností hodně, a to je zima. Hlavní sezona teprve přijde a s ní přibudou další. Když si představím sluníčko v zádech, čerstvý vzduch, rozkvetlé záhony a spokojené lidi mezi nimi, je v botanické zahradě nádherně.

Co jsem se mimo jiné dozvěděla

* masožravé láčkovky potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, aby měly hezké pasti. Masožravek roste v zahradě kolem 50 druhů
* ve skleníku roste keř, který má lepkavé listy
* všichni handicapovaní opeřenci si nejvíce pošmakují na kuřecím mase
* než se mohou semena ze sklizně v táborské zahradě vydat do světa, musí se čistit. Čištění zabere dva měsíce
* jen letos se už semena dostala do šedesátky zahrad z různých států světa. Za rok by se počet zahrad měl dostat na pořadové číslo 200. Pro pracovníky to představuje vyexpedovat přibližně 2000 sáčků semen
* většina cílových příjemců je z Evropy, nicméně táborská semena se dostala již do Iránu, Izraele, USA, Indonésie, Argentiny
* díky této mezinárodní výměně dorazil do Tábora mimo jiné i patnácticentimetrový výhonek vanilky z partnerské Kostnice. Laická veřejnost vnímá vanilku jako koření, ale ve skutečnosti jde o orchidej. Dnes už měří tři metry, dosud však ještě nekvetla
* z Kostnice rovněž dorazila obrovská obálka s dlouhými klacíky. Byly to půlmetrové výhonky cukrové třtiny, což je vysoká tráva
* pracovní den začíná v zahradě v sedm hodin ráno pro všechny čtyři pracovníky, včetně šéfa
* v rámci praxe v zahradě pomáhají studenti zemědělské školy.

Z historie zahrady

Je 2. nejstarší botanickou zahradou v ČR, vznikla v roce 1866
Kdysi zabírala území od Nádražní třídy (9. května) až k jordánskému břehu.
V roce 1903 byla postavena nová budova školy, zahrada ustoupila až za budovu, další část území později ukrojila nová cesta podél nábřeží.
Výměna semen funguje od roku 1907.
Na škole působila řada významných pedagogů: Dr. František Farský, ředitel školy v letech 1876 až 1909, Karel Němec – syn Boženy Němcové tu nejprve pracoval jako zahradník, učitel zahradnictví a správce, později jako profesor přírodopisu. O podobu nové zahrady se zasloužil PhDr. František Bubák, ale i zahradník Arnold Albín.
Bubák, jako vůbec poprvé na světě, navrhl uspořádání rostlin ne podle podle botanického dělení, ale podle určení rostlin v životě člověka, tedy do skupin podle zemědělského a hospodářského významu.
Od poloviny 70. let vedla přes zahradu doprava. Panelová komunikace byla odstraněna až na nátlak veřejnosti v roce 1990
V roce 2000 byla zahrada prohlášena kulturní památkou.
Mnoho dřevin z arboreta pochází z původních výsadeb provedených v letech 1904 - 1910.

Autor: Alena Šatrová

19.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 13 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik, pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Montáž jednoúčelových strojů dle montážní dokumentace., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, stravování., Kontakt: telefonicky (denně 7-15 hod), emailem.. Pracoviště: Strojírna soběslav s.r.o., Zátkova, č.p. 496, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Pekařová, +420 739 634 742.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve stavebnictví a zeměměřictví stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: stavbyvedoucí řídí a koordinují výstavbu datového centra., Náplň práce:, výklad architektonických výkresů a specifikací;, koordinace pracovních sil, zadávání veřejných zakázek a dodávek materiálů, strojů a zařízení;, jednání s dodavateli a subdodavateli zapojenými do procesu výstavby; , příprava tendrů a smluvních nabídek;, zavedení a realizace koordinovaných pracovních programů pro staveniště;, zajišťování dodržování stavebních zákonů a norem pro výkon, kvalitu, náklady a bezpečnost;, stavby na základě smlouvy nebo zadávání specializovaných subdodavatelských stavebních služeb;, , zajištění stavebních kontrol příslušnými orgány;, příprava a dohled nad plněním rozpočtů, kontrola výdajů a zajišťování účelného využívání zdrojů;, dohled nad nad dodavateli.. Pracoviště: Host-telecom.com s.r.o. - datové centrum veselí nad luž., Pod Rafandou, č.p. 906, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Alexei Volodin, +420 606 520 316.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Podlahář, dlaždič 12 200 Kč

Podlaháři a obkladači Podlahář a obkladač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt telefonicky po-pá 6:00-14:30.. Pracoviště: Dřevospol šťastný záhoří, spol. s r.o., 391 65 Bechyně. Informace: Vlastimil Šťastný, +420 381 219 855.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Chýnovské čeká rok plný stavebních prací

Chýnov - Letošní rok bude pro Chýnovské ve znamení stavebních prací. 

Kvartetní přídavky zazní divadlem

Tábor - Do divadla Oskara Nedbala v Táboře zavítá v úterý smyčcové Kvarteto města Brna.

V seriálu Naši předškoláci představíme děti z MŠ Želeč

Táborsko - Pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme děti z mateřských škol z okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT