Ne, na zahrádku

Kromě tradičních komodit, které s úspěchem rostou na českých zahrádkách, jako například mrkev, ředkvičky, jahody, hrášek a rybíz, je možné se pustit i do pěstování zahradních borůvek. Na Táborsku se jim totiž velmi dobře daří. Jejich chuť je podobná lesním, jen plody jsou rozměrnější. Běžné jsou bobule o průměru jednoho centimetru a ani větší nejsou výjimkou.
Zahradní borůvky jsou známé také pod názvem kanadské, a to pokud mají kulaté plody, anebo kamčatské. Ty mají plody ve tvaru válečku. Jinak existuje řada odrůd s menšími nebo většími bobulemi.
„Začal jsem s odrůdou Heidi. Nevěděl jsem, zda se tu borůvkám bude dařit, ale byl jsem příjemně překvapen,“ naznačil sezimovoústecký zahrádkář Josef Rozsypal.

Sázíme do jámy

Sazenice borůvek není problém sehnat v běžném zahradnictví, případně je objednat v zásilkových obchodech.
„Důležité je při sadbě dodržet velikost jámy, ta by měla mít padesát krát padesát centimetrů a hloubku rovněž půl metru. Půdu potřebují spíše kyselejší, pH tak do pěti. Vhodná je směs zeminy zahradní a pro vřesovité rostliny s trochou řičního písku,“ doporučuje Rozsypal.
Vzdálenost keřů od sebe navrhují odborníci většinou jeden metr. Rostlina je sice samosprašná, ale někdy se přesto doporučuje zasadit poblíž sebe více keřů, třeba i různých odrůd.
„Borůvky vyžadují částečně slunné stanoviště, tedy polostín. Důležité je zalévat odstátou vodou, ne úplně studenou,“ upozornil pěstitel. Dobou sázení nikdy není léto, ale začátek jara nebo podzim. Ideální je konec září nebo během října.

Dobrá úroda

Zahrádkáře by neměl odradit první rok. „Po prvním roce byla úroda malá, ale hned druhým rokem velmi bohatá. Z jednoho keře lze sklidit od dvou kilogramů výše. Samozřejmě záleží na stáří a vzrůstu rostliny,“ vysvětlil zahrádkář. Plody při horké sezoně dozrávají zhruba od poloviny srpna.

Pečujeme o keře

Rostlina nevyžaduje složitou ani zvláštní péči. Pokud dostala místo v polostínu, stačí pravidelná závlaha. Voda by neměla být vápenatá. Mírné pravidelné zalévání je užitečné i v době vegetačního klidu. Odborníci doporučují po třech letech, v době klidu, keř mírně prořezat. Důraznější střih potom jedenkrát za dvanáct let.
Keř zahradních borůvek dorůstá do výšky dvou metrů. Sběr plodů je tak navíc pohodlný. Na rozdíl od lesních plodů, ale třeba i zahradních jahod, se není třeba tolik shýbat. Problém není ani s přezimováním. „Dvacetistupňové mrazy zvládly dobře,“ potvrdil Rozsypal.

Zdravá kuchyně

Borůvky se řadí ke zdravým pochoutkám. Podle různých pramenů obsahují řadu antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům. Tím oddalují stárnutí. Vitamín C, železo a antokyany jsou dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cukru v krvi, zlepšují zrak a vidění za horších světelných podmínek a posilují imunitu.

Tip na svačinu:

100 kuliček zahradních borůvek,
1 banán, 500 ml vody.
Směs mixovat v elektrickém mixéru dvě minuty.
Podáváme do vyšších sklenic, vhodné je přidat brčko.