Oslavu dožínek navštívila také Marie Šťastnová z Božetína, aby i ve svých 88 letech ukázala návštěvníkům, jak se dříve předlo na kolovratu. Sama se to naučila během druhé světové války. Na tradiční dožínky si dobře vzpomíná.

„Jako mladá jsem byla na velkostatku, a pamatuji se, jak tam správci a šafářovi chodili lidé povyprávět, jak sklidili o žních. Večer pak byla tancovačka,“ vypráví Marie Šťastnová. Sama byla v mládí divadelní ochotnicí, a právě o dožínkách pravidelně hrála. „Pro nás šlo tehdy všechno kromě divadla mimo nás,“ říká se smíchem.

Tomáš Koliha z Jistebnice je sice mnohem mladší ročník, na oslavu dožínek ale vyrazil také. A rovnou v dobovém obleku a s flašinetem. „Letos jsem na dožínkách podruhé, a věřím, že ne naposled,“ sdělil.

Podle starosty Antonína Brože se letos oslava obzvlášť vydařila. „Počasí je pěkné, nálada dobrá, lidí přišlo dost. Je to rok od roku lepší,“ netajil se starosta nadšením.

Na borotínské dožínky letos dorazilo kolem tří stovek lidí, z Prachatic pak přijel zahrát a zazpívat hudební soubor Cink, tvořený studentkami a pedagogy střední pedagogické školy. Zazněly hlavně stylizované úpravy písní českého a moravského folklóru.

Dobrovolné vstupné použijí majitelé statku na jeho opravu.