Na internetovém portálu projektu letos hlasovalo více než osm tisíc lidí. Jejich podpora vynesla Borotínu dalších pět tisíc korun do sbírky na obnovu barokního dvoru zvaného Starý zámek.

„Peníze použijeme na obnovu původního klasicistního plotu, který obklopuje terasu prázdninových bytů. Ten je postaven ze speciálních cihel a jeho rekonstrukce je velmi nákladná i časově náročná," prozradila Jana Čermáková z občanského sdružení Barokní dvůr Borotín.

Konkurenci z nejrůznějších koutů republiky porazili Borotínští na celé čáře. V kategorii Cena veřejnosti vybojovali šesté místo, za svou prezentaci pak získali místo třetí.

Z táborského okresu se soutěže zúčastnil i hrad Šelmberk na Mladovožicku. Jeho propagace ale nedosahovala kvalit té borotínské, proto se mezi desítku vítězů neprodral. Veřejná sbírka ale stále trvá. „Obnova Šelmberku je během na dlouhou trať. V současné době bychom ale peníze použili na  renovaci oplocení a zabezpečení," říká Aleš Nový, jednatel občanského sdružení Danar.

Sbírka, do které může veřejnost přispívat už od května roku 2011, by podle Aleše Nového měla pomoci vzkřísit historickou část hradu Šelmberk, tedy obvodové zdivo a sklepy. „Ty jsou už opravdu v havarijním stavu a je třeba zakročit, aby nám to tu nespadlo na hlavu," zdůrazňuje Aleš Nový. „Musíme ale nejprve provést stavebně historický průzkum, a jen taková dokumentace může přijít až na desítky tisíc korun. Samotná obnova už se bude pohybovat v řádech statisíců až miliónů," poukázal na finanční náročnost oprav.

Organizace Danar se vedle samotné zříceniny hradu stará také o prostranství před ní, kde do budoucna plánuje vybudovat expozici specializovanou na historická řemesla. „Chceme, aby tu návštěvníci nenašli jen torzo starého hradu, ale aby se o něm i něco dozvěděli; jak se stavěl, co k tomu bylo zapotřebí a jaká řemesla se tu provozovala," rozvinul plány pro budoucnost Aleš Nový.

Expozice se v současné době pomalu rozrůstá. Hotová je například historická kovárna a začíná se budovat pivovar. „V hlavní budově máme zázemí, kde pořádáme vzdělávací programy pro školáky i pro dospělé. Chtěli bychom ale získat další prostory a postavit ještě osm nových objektů, aby to tu působilo jako takový oživlý skanzen," doufá Aleš Nový.

Také s borotínským Starým zámkem mají členové občanského sdružení Barokní statek Borotín velké plány. „Zatím posledním krokem k cíli se stalo zkolaudování části apartmánů, ve kterých se budou moci ubytovat hosté. Nyní bychom rádi zřídili v prostorách statku občerstvení pro turisty, kteří se přijdou podívat na zříceninu hradu naproti," předznamenává Jana Čermáková.

Na celkovou rekonstrukci si ale také borotínský statek dlouho počká. Jeho majitel Milan Tejnor odhaduje, že přestavba potrvá ještě minimálně deset let. Už v tomto roce by se ale měla otevřít i budova bývalého ovčína ve východní části jižního křídla. Tam vznikne muzeum a výstavní síň se zaměřením na řemesla jejich kraje.

PROJEKT „MÁME VYBRÁNO". Tento projekt už čtvrtým rokem pořádá Institut pro památky 
a kulturu spolu s ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem. Stejně jako v minulých ročnících i letos zveřejnil na svém portálu sbírky na záchranu kulturních památek, z nichž mohli lidé vybrat desítku nejpotřebnějších. Mezi ně pak rozdělil 100 tisíc. Borotín se umístil šestý.
Jak přispět? Baroknímu statku Borotín můžete přispět libovolnou částkou na bankovní účet: 20800632849/2010. Historickému řemeslně vzdělávacímu centru Šelmberk můžete přispět libovolnou částkou na bankovní účet: 2246918339/0800

Kateřina Šímová, Veronika Gigalová