VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borotín zvažuje stavbu Senior domu

Borotín - Jednají s římskokatolickou farností o koupi pozemku na stavbu.

22.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Borotín se zřejmě přiřadí mezi malé obce, které mají vlastní dům pro seniory. Borotínští o podobném zařízení už delší čas uvažují. Nyní zastupitelé odsouhlasili záměr a zjišťují, zda by na tento dům sehnali peníze a kde by jej bylo možné postavit.

„Zjišťujeme, zda je reálné na stavbu sehnat dotace, jakým způsobem dům provozovat a kde zahájit stavbu. Počítáme s kapacitou asi pro dvacet seniorů“ upřesňuje starosta Borotína Antonín Brož.

Uvažuje o dvou lokalitách, kde by měl v budoucnu nový Senior dům vyrůst.

„Jednáme o koupi pozemku farské zahrady s římskokatolickou církví,“ říká starosta, který požádal farnost o prodej. Pokud ho schválí, bude se dělat odhad. Za cenu odhadu chtějí Borotínští poté pozemek odkoupit.

Zastupitelé se zabývali i výstavbou přímo v obci. Druhým řešením je proto přestavba bývalého zámečku na zdejším náměstí s číslem popisným 1. Objekt je nyní prázdný. Vlastní ho společnost Eurofarms.

Rekonstrukce by obec vyšla na 27 miliónů korun. „To, že budova je na prodej, je veřejně známé tajemství. Hledáme nového vlastníka. Obec o ni projevila zájem také,“ říká Stanislav Dvořák ze společnosti Eurofarms.

Podle Brože, je ale lepším řešením postavit domov pro seniory zcela nový.

„Když máte starou chalupu, musíte se něčeho držet. Obvodových zdí, řešení stávajícího domu. Postavit nové stavení od základu je daleko praktičtější.“

Původně Borotínští uvažovali ještě o domu s pečovatelskou službou. Od tohoto záměru ale nakonec ustoupili. „Skutečně to k tomu několik let směřovalo. Ale staří, kteří vlastní svoje stavení z nich odcházet nechtějí. Proto jsme se shodli na tom, že tato varianta v obci nemá efekt. Pokud chceme vyjít vstříc zdejším lidem, tak to musíme přesměrovat na takovou pomoc, kterou by využívali. Což je domov seniorů,“ vysvětlila místostarostka Radka Koutenská.

Obec v současnosti vlastní finanční prostředky nemá. Řeší především to, jakým způsobem poté zajistit provoz domova. „Bavíme se hlavně o lokalitě. Před lety církev zájem prodat pozemek neměla. Změnilo se vedení a my doufáme, že bude k našemu záměru více shovívavé,“ říká Koutenská.

V Borotíně žije 620 lidí. Stejně jako v jiných obcích je potřeba se o staré občany postarat. Výhodou ale pro ně bude, když zůstanou ve známém prostředí. Starší generace se totiž těžce loučí s místy, kde strávila celý život.

Autor: Kateřina Krejčová

22.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení