Jihočeskou Vesnicí roku 2018 byl letos vyhlášen Svatý Jan nad Malší. V tradiční anketě ale uspěl i jediný reprezentant Táborska na letošní nominační listině: Borotín.

Do klenotnice obce uložili jeho zástupci Zelenou stuhu, kterou si vysloužili za svou péči o zeleň a životní prostředí. Stejné ocenění si Borotínští vysloužili už před jednadvaceti lety a starosta Antonín Brož k tomu připojuje zajímavou informaci.

„V roce 1998, kdy jsme Zelenou stuhu získali, se také stal jihočeskou Vesnicí roku Svatý Jan,“ odkryl s úsměvem neviditelné pouto mezi oběma obcemi.

Pro životem pulsující městys na Táborsku je to historicky čtvrté ocenění. Kromě dvou „zelených úspěchů“ získal v roce 2008 Cenu naděje pro živý venkov a Bílou stuhu za péči o mládež.

O dva roky později se Borotínští ocitli blízko absolutnímu soutěžnímu vrcholu, když obsadili druhé místo v hlavní kategorii za vítěznými Malenicemi.

Na výraznější úspěch v hlavní kategorii si dělali zálusk také v letošním roce, ale mezi nejlepší se v konkurenci obcí neprodrali.

Trvalá náklonnost k soutěži Vesnice roku a s tím spojené administrativní úkony se prý borotínským činovníkům přesto vyplácejí.

„Jsou s tím samozřejmě starosti, ale bereme to jako dobrou reklamu pro obec,“ souhlasí Antonín Brož, který si váží i letošního zisku Zelené stuhy. „Dělali jsme maximum, abychom uspěli. Letos jsme spíš sázeli na infrastrukturu v obci a komplexní zajištění veřejných služeb, ale nakonec bereme i toto ocenění jako odměnu za naši práce. Máme z něj určitě velkou radost,“ uzavřel borotínský starosta téma soutěže Vesnice roku.