V tradičním závodě si zasportují jak lidé s epilepsií, tak zdraví lidé. Startovní výstřel zazní ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí v sobotu ve 13 hodin. Akci na podporu lidí s epilepsií pořádá u příležitosti Národního dne epilepsie spolek EpiStop. Loni se závodu účastnilo 127 lidí a s podobnou účastí počítají organizátoři i letos.

EpiStop vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech subjektů, které mají vztah k lidem s epilepsií. Jejich cílem je zlepšit postavení lidí s epilepsií ve společnosti.

„Závod je českou variantou kalifornského závodu. Je složený tak, aby se ho mohli zúčastnit i lidé s epilepsií – místo plavání závodníci pádlují na lodích,“ popisuje za organizátory Monika Bártová. V Česku má epilepsii přibližně 80 tisíc lidí.

Bořit mýty o epilepsii je jedním z hlavních cílů triatlonu. Sportovci budou zápolit v kategorii jednotlivců a ve štafetách, děti se utkají v běhu na 200 metrů.

Kromě sportování čeká na návštěvníky také diskuze s odborníky na téma léčby epilepsie. Děti si zpestří den malováním na obličej a zábavnou zdravovědou s Českým červeným křížem.

close V sobotu se ve veselských pískovnách koná tradiční EPPI vodácký triatlon. info Zdroj: Archiv spolku EpiStop zoom_in

V sobotu se ve veselských pískovnách koná tradiční EPPI vodácký triatlon. Foto: Archiv spolku EpiStop

Závodníci se mohou na triatlon přihlásit buď od 10 hodin přímo na místě, nebo prostřednictvím webu www.vodackytriatlon.cz.

Součástí dopoledního programu je kurz poskytování první pomoci.