Až nový starosta Zálší vstoupí do kanceláře, bude tam na něj čekat kuchařka. Recepty v ní nenajde, ale cenný soupis rad, instrukcí a kontaktů. Takové překvapení připravila svému nástupci Zuzana Picmausová.

„Snažila jsem se a budu i nadále nápomocna každému, kdo o pomoc požádá,“ slibuje končící starostka.
Úřad opouští po osmi letech z osobních důvodů. Nevylučuje ale, že se jednou nezkusí vrátit. I když práce neuvolněného starosty je jen dřinou, ji bavila a těšila. Dokládají to i výsledky. Zálší za poslední čtyři roky celkem pětkrát uspělo v soutěži Vesnice roku, a to v kole regionálním, celostátním i v rámci EU.

Do čela Březnice už v příštím volebním období, které právě startuje, neusedne ani Daniela Valentová. I ona končí z vlastního rozhodnutí.
„Celá rodina mě podporovala tři volební období, vstřícný byl i můj zaměstnavatel. Bez nich by to nezvládala. Takže je načase jim to vrátit a taky si trochu odpočinout,“ vysvětlila. Dvanáct let starost o obec, zaměstnání a rodinu vyčerpá. A Valentová nechtěla nic šidit. „Není to o jedinci, tady vesnice žila a žije. Byla bych ráda, aby se stále dělalo pro všechny maximum. Nemělo by se na nikoho zapomínat,“ doufá v nastolenou cestu.

Po 12 letech starostování zanechává i František Reindl z Pohnání. „Vždyť jsem starý chlap,“ směje se otázce na důvod. I on předá obec se stopou zvelebení. Přesto kriticky přiznává, že dost se toho také nepovedlo. Chyběly peníze a obec zadlužit nemínil. Chtěl odejít s čistým kontem. „Jsem rád, že zájem teď projevili ti mladší a budu jim držet palce,“ vzkazuje.


Mezi čtrnáctku končících starostů se zařadil i Karel Hodina z Nové Vsi u Chýnova. Funkci předá po odsloužených čtyřech letech. A jak říká, byla to zabíračka. „Jsem opravdu pyšný na to, co jsme společně zvládli. Tady jsou lidi na úrovni a moc dobře se mi s nimi spolupracovalo,“ pochválil Novoveské.
Za práci v zastupitelstvech jihočeských obcí poděkoval starostům, kteří již neusilují o hlasy voličů, jihočeský hejtman Jiří Zimola. Pamětní list hejtmana obdrželo celkem 66 dosluhujících starostů Jihočeského kraje.

Už nekandidují
Jindřich Smažík – Bečice
Josef Bartůněk – Běleč
Daniela Valentová – Březnice
František Hospr – Černýšovice
František Suchan – Haš. Lhota
Zdeňka Slámová – Košín
Karel Hodina – Nová Ves u Ch.
Ladislav Křemen – Nová Ves u V.
František Reindl – Pohnání
Karel Staněk – Psárov
Vladimír Podojil – Skalice
Zuzana Picmausová – Zálší
Václav Tůma – Zlukov
Petr Rybák – Zvěrotice

Pavlína Macelová