VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj skončil remízou. O věž se stará napůl obec i záduší

Mladá Vožice – Historie mladovožických domů.

7.4.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům).
Pokračování z minulého týdne, konec dopisu Přehořovského poté, co se vyjádřil k jednotlivým bodům.
Z kterýžto příčin V. Mt. poddané žádáme, že předně na faře v počátku této naší zprávy položenou protestaci, kdež se na pořad práva toho, kde věc tuto souditi náleží, odvoláváme, pro sebe jak vejš psané, tak víc zbytečné než potřebné jest, neb na ten, kterýž něčemu odpírá, ale ten, kdož praví, jistí a za pravdu něco býti pokládá, má a povinen jest to provozovati, sic když by intence své původ neprovedl, obžalovaný bude očištěn, by pak nic neodvedl, sám také sobě svědkem býti nemůže.

Druhé, že pan farář náš zbytečně pro samé nás týrání, zdali bychom něco z hlouposti něco z chudoby pobloudili, vyzkoumati usiluje, rozumějíc tomu dobře posito non tamen concesso, byť i předkové naši před dávnými lety něco byli pobloudili, že my v tom viny nésti nemůžeme, nýbrž gruntu toho i domu bonae fidei possessores již od sta let jsme a táž possessí bez překážky na paměť lidskou dávným užíváním v svou právní moc vešla a tuto jak nám toho sněmové a duchovní i světská práva, neméně zřízení zemské patrně propůjčují, vysvětlená na praescripci versíruje – to laskavě povážiti, k velebné konsistoři tuto zprávu naši (pokudž toho potřebu uznávati ráčíte) přednesou, abychom v tak patrné spravedlnosti naší žádným zkrácením překvapeni nebyli, to tak prostředkovati a naší milostivou vrchností a ochráncem zůstati ráčíte, v čemž se V. Mti. poroučejíce a zůstáváme V. Mti. věrně poslušní poddaní purkmistr, konšelé i na místě celé obce městyse Mladé Vožice.“

Na obšírné toto vypsání celé záležitosti a protestní list obce dopsal Moštěnský opět konsistoři, zamítaje důvody obce k vlastnictví věže a doložil rovněž svůj přípis plánem věže. Bohužel nezachoval se žádný z těchto nákresů, o nichž se zmínka činí. Moštěnský s velkým sebevědomím píše konsistoři:
„Veledůstojní atd.! Zpozorovalo zajisté velebné konsistorium, jak liché a malicherné předešlého léta přednesl důvody magistrát mladovožický, o něž se opíraje chce z věže a zvonice učiniti radní světnici. Neprávem zajisté předpokládá, poněvadž prý patrně jest to radnice neb místo radní, a proto nemůže to býti kostelní věž. Já odpovídám na všecky jich důvody najednou, že popírám domněnky a tvrdím, že to je věž pro zvony na místě posvátném a kostelu patřícím zbudovaná, z níž jejich předchůdcové učinili peleš lotrovskou, a to v době, kdy kacířství vítězilo a katolictví, náboženství, kostely zle se měly, jakž z dřívějších ode mne doložených udání najevo jde dostatečně. Pročež i za zbytečné jsem pokládal ve věci tak zřetelné znova odpovídati, nad to, an magistrát nic z toho, co přednáší dokázati nemůže. Toliko přikládám plán věže, o němž nikdo nebude tvrditi, že to plán radnice, v jehož horním poschodí (A) visí zvony, v prostředním (B) radní věci se konají, v dolejším (C), kde kruh k zavěšení váhy si zadělali, kdysi sůl prodávali, potom vězení měli k velké potupě kostela. Očité spatření lépe by věc tu prokázalo, za něž bych byl prosil, aby komisaři od velebné konsistoře byli vysláni, avšak vidím, že nejjasn. pan collator jest dosti nakloněn a hotov věc tu ve prospěch kostela rozhodnouti, an sám od sebe přislíbil, že přispěje 100 zl. měšťanům k vystavení radnice, což tím ochotněji učiní, jestli nad to od veleb. konsistoře bude požádán. Pročež velebnou konsistoř nejpokorněji žádám, aby jediným listem ráčila nejjasn. p. K. K. Přehořovskému, patronu kostela, dokonání a urychlení záležitosti té doporučiti. S čímž zůstávám.“ atd.

Jakou odpověď dal nakonec pan Přehořovský arcibiskupovi, nemůže zde uvést, protože listina (s plány) se nezachovala, byvši snad jinam odevzdána. Uvádíme zde ještě dopis, který farář Moštěnský zaslal konsistoři dne 11. června 1660:
„Veledůstojní a osvícení! Vznesl jsem loni na Vaše Veledůst. na popud svého svědomí stav věže a zvonice při kostele mladovožickém, kde rada městská i soudy koná i vězně zavírá. I žádal jsem, poněvadž to směřuje k ponížení kostela a jemu nesluší ani mně býti hlídačem vězeňským, abyste ráčili v té věci zření míti. V této záležitosti po učiněném shlédnutí a naučení od vyslaných komisařův Vaše veledůst. věc tu nejjasn. panu K. K. Přehořovskému, collatorovi, jste sdělili a on měšťanům, mají-li co namítati. A již půl roku minulo a měšťané – patrně nemajíce důvěry ve svou věc – nic neodpovídají. Proto jsem měl za dobré Vašim Veledůst. a velebnému úřadu znova předložiti, poněvadž odpověděti obmeškali, a proto jak se zdá více by neměli býti slyšáni, abyste s důrazem nařídili, aby ona věž kostelu vskutku byla vrácena. Zůstávám atd.“

Jak rozepře tato skončila, o tom jsem zprávu nenalezl, ale myslím, že celá věc srovnána tak, že vyhověno oběma stranám z polovice, neboť v následujících létech opravuje se věž společným nákladem obce i záduší. Kněz Mikuláš Moštěnský hned na to r. 1661 z Vožice odešel, zajisté k velkému potěšení Vožických.
Pokračování příště

RICHARD HRDLIČKA

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 130 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - brigáda. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brigáda dle dohody. Kontakt: tel. nebo mailem.. Pracoviště: Restaurace daniel s.r.o., 391 31 Dražice. Informace: Daniel Míka, +420 602 447 392.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor montážních automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Obsluha vysokorychlostních montážních automatů., Požadujeme:, - vzdělání SOU (technický směr) nebo vyučen s praxí ve strojírenském oboru, , - technická zdatnost a manuální zručnost, - základní znalost práce na PC, - pečlivost, flexibilitu, učenlivost, samostatnost, spolehlivost,, - ochota pracovat ve třísměnném režimu, Zaměstnavatel nabízí: dotované závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní připojištění, příplatky za práci na směny, perspektivu dlouhodobého zaměstnání v novém závodě ve stabilní společnosti., Kontakt e-mailem anebo telefonicky kdykoliv.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 160 Kč

Provozní elektromechanici elektrikář pro oddělení údržby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, ÚSO nebo SOU s výučním listem, zkoušky na vyhl. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, § 6 Pracovníci pro samostatnou činnost, spolehlivost, trestní bezúhonnost, Nabízíme:, HPP na plný pracovní úvazek, dobré mzdové ohodnocení, po zapracování trvalý pracovní poměr, nárok 5 týdnů dovolené, zvýhodněné stravování ve vlastní jídelně, kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Nemocnice tábor, a.s.,, Kpt. Jaroše, č.p. 2000, 390 03 Tábor 3. Informace: Josef Markvart, +420 381 608 360,737 206 796.

Obchod - Obchod Nákupčí 28 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu produktů a služeb (kromě informačních a komunikačních technologií) Obchodně-technický zástupce pro maloobchod a fleet. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBCHODNĚ TECHNICKÝ ZÁSTUPCE / OBCHODNĚ TECHNICKÁ ZÁSTUPKYNĚ bude mít na starosti Jihočeský kraj a Vysočinu. , Nástup možný ihned. , Speciální požadavky - znalosti: praxe obchod. zástupce min. 2 roky, samostatnost, komunikativnost, časová flexibilita, znalost práce na PC (MS Outlook, MS Word, MS Excel, Internet,…), řidičský průkaz sk. B. , Nabízené výhody: zaměstnání u oficiálního importéra do ČR&SK se sortimentem předního světového výrobce pneu; stravenky; zaškolení; služební vozidlo; telefon; notebook; motivační mzdové ohodnocení. , Zájemce prosíme, aby zaslali svůj životopis na e-mail: michal.voltr@jopeco.cz, Kontakt: emailem.. Pracoviště: Jopeco spol. s r.o., pracoviště čekanice, 390 02 Tábor 2. Informace: Michal Voltr, +420 737 214 221.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Chýnovské čeká rok plný stavebních prací

Chýnov - Letošní rok bude pro Chýnovské ve znamení stavebních prací. 

Kvartetní přídavky zazní divadlem

Tábor - Do divadla Oskara Nedbala v Táboře zavítá v úterý smyčcové Kvarteto města Brna.

V seriálu Naši předškoláci představíme děti z MŠ Želeč

Táborsko - Pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme děti z mateřských škol z okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT