VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o radní dům pokračuje, Přehořovský píše k punktům

Mladá Vožice – Historie mladovožických domů.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Mladá Vožice – Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům)
Pokračování z minulého týdne, kdy se Přehořovský vyjadřuje k dalším bodům předsevzetí pátera Moštenského připojit radní dům ke kostelu.

3) Že na domě radním zvonové kostelní zavěšeni, to jsme nikdyž nezapírali, než ne hned proto grunt a stavení rathausu k záduší náležeti musí, nebo tímto způsobem zvonové na rathaus přijati byli. Když před mnoha lety na 200 loket odtud u kostela stojící dřevěná zvonice, která toliko při zemi byla, od větrův a dešťův k porušení přišla, tu předkové naši nepochybně, aby zvonové tím lépe slyšeni byli a přichránění míti mohli, teprv nad radní světnicí novou vazbu, která by zvony zdržeti mohla, obzvláště zformírovali a je na tuž vazbu zavěsiti dali. Sic kdyby to stavení k té intenci za zvonici stavěno bylo, mnohem jinší a rozdílnější způsob jeho musil by byl formován býti, což vše páni komisaři i pan farář náš byli spatřili, než ze všech circumstancií nešetřili. Do stavení nevešli, nýbrž toliko okolo něho chodili a co mezi sebou zavřeli, z toho bez podstaty zbytečně toto zaneprázdnění zarazili. V kterémžto stavení se též nachází jeden sklep klenutý a vprostřed toho sklepu u vrchu klenutí železný kruh vezděný, kdež nad paměť lidskou váha zavěšena a sůl k obci handlující se skládá. Kdyby grunt i stavení záduší náležeti měly, proč by takové nástroje k potřebě světské a politické při tom formátovány a jich prakticirování nad paměť lidskou se dovolilo a tak dlouhá léta k tomu mlčelo? A co více, byvši za paměti lidské na tomto stavení nahoře světnička pro hlásné, kteří po každé hodině troubili a na ní bydlili, vystavena neb způsobena, která jako i větší díl městyse ohněm zkažena jsouc, zase tak podstatně k vystavení přijíti nemohla, tak z toho se zavříti může, jsouc to potřeba obecní, že od obce a následovně na obecním gruntu tento dům radní vyzdvižen byl.

4) Aniž tento punkt za podstatný průvod projíti může, že střecha z důvodu zádušního se opravuje, jakoby proto celé stavení záduší náleželo aneb tím spravedlnost svou záduší propadlo, nebo jsouc obec naše čestýma ohni a vystáním všelijakých neřestí velice obtížena, důchodové pak v špatné podstatě se nacházejí, lépe bylo, kdyby jinší prostředkové před rukama se nespatřovali. Z důchodův zádušních ten některý málo zlatý aspoň proto na střechu ku pomoci vzíti, aby nepřikryté stavení zůstávajích vazby dřevěné naschvál k zavěšení zvonův způsobené zahnívati a tudy třebas spolu i zvony porušení míti měly, nebo celý tento náklad zádušní přes 15 zl. r. nestál, an po předešlém prvním ohni od obce bez prostředkův zádušních k napravení táž střecha přišla, a tak když odtad záduší se přisluhuje, také zádušní důchod v té nevyhnutelné potřebě tak skrovnou pomocí přispěti mohl.

5) Že v tomtéž rathause curialia se exercirují, ani to se nezapírá, neboť k tomu cíli jest dům radní vystaven a není slýcháno, méně ji paměť lidská sebou přináší, aby v tomto městyse na jiném místě, kde rathaus stál, aneb jinde curialia se exercirovala, proč bychom tedy právo a zvyklost starobylou nyní bezprostředně zadávati měli? Aniž to k zmenšení a zlehčení slova božího a chrámu Páně aneb k jaké potupě pana pátera přičísti se může, neboť jak vejš dotknuto jest, týž rathaus od chrámu Páně na 20 loket vzdálen jest. Proti tomu pozorujíc jinší kostely, jako v Starém Městě Pražském sv. Havla, též v Mladé Boleslavi kostel, kterak netoliko křesťané, nýbrž i židé v samých zdech kostelních své krámy a trafiky mají. V městě Táboře, ano i v mnohých jinších místech podobně krámové, domové a jinší případnosti křesťanské mnohem blížeji se spatřují a v nich všeliká exercitia politická se practicirují, v tom od žádného stíhání aniž v svých starých obyčejích a zvyklostech jsou, má-liž tehdy na nás chudých lidech, jenž v domě radním žádných povyk nečiníme, nýbrž lidské i sirotčí spravedlnosti podle možnosti fedrujeme, tento neobyčejný příklad se začíti statuirovati?

6) Že se pan farář náš na relaci pánův komisařův k spatření tohoto domu radního nařízených odvolává, znamenáme, že tím povrchním (jak vejš dotknuto) patřením a okolo toho stavení chozením beze všech sobě daných zpráv, ani vnitř žádných, zevnitř pak ani těch podstatu v sobě majících circumstancií šetřeno nebylo. Však tou relací celou svou intenci provést, a to za všechny své průvody pokládati míní. Poněvadž jsme téže relací, jakou podstatu v sobě má, nespatřili, nevíme na ni jak odpovídati. Nežli vyrozuměli jsme, že J. Mt. pan probošt hradecký ráčil od velebné konsistoře sám k spatření tohoto stavení domu našeho radního nařízen býti, vidouce pak nepochybně, že předsevzetí pana faráře našeho malou podstatu s sebou nese, naříditi ráčil na svém místě nejbližší dva pány faráře, kteří kdy a jak svou komisi řídili, zdali též V. Mti. jakož to pana colatora a vrchnost naši v tom pozdravili, o tom žádné vědomosti nemáme, nežli to jsme toliko slyšeli: Kterak jednoho času navštívíce vejš psaní páni farářové pana pátera našeho, natrefíce se k tomu čtyry osoby radní, pod způsobem procházky s nimi okolo často psaného domu radního chodili a tak při takové komisi málo co podstatného vyříditi mohli, když se žádného na nich netázali a toho, na čem nejvíc záleželo, nespatřili. Pročež jsme schválně, jak chrámu Páně, krchova i domu radního našeho a tak celé této příležitosti, o kterou tuto činiti jest, gruntův položení abryss zhotoviti a tuto přiložiti za slušné uznali. I poněvadž jest s podstatou ukázáno a pana faráře našeho intence pořádnými odvody refutirována:

1) Že dům radní náš jest od chrámu Páně v okršku svého krchova nejdáleji loket vzdálen.
2) Na žádném gruntu zádušním, nýbrž na obecním, nejsouce zeď krchovní se zdí téhož rathausu svázána, nýbrž jedním toliko rohem připojena a to dokonce ven z krchova postavena že se nachází.
3) Že zvonové od předkův našich bona fide nad radní světnici přijati a stavení to rathouské již v své podstatě se nacházelo, zvonové před tím na jiném místě na zvonici dřevěné, 200 loket odtud vzdálené zavěšeni byli.
4) Proč střecha ne ex malitia, nýbrž z jinších slušných příčin na díle z prostředkův zádušních po ohni spravena byla.
5) Že curialia beze vší újmy chrámu Páně tu se exercirovati mohou, jakž rozličnými příklady, tak i starobylou zvyklostí jest provedeno.
6) Relace pánův komisařův jakožto bez podstaty a nevyšetření všechněch těch circumstancií v této materii se zbíhajících, obzvláště nejsouc druhá strana slyšána, že attendirován býti a nám žádné škody nésti nemůže, což i abryss přiložený patrněji dotvrzuje a kdyby toho další potřeba ukazovala, vše, co se nadpisuje, dostatečně provést a prokázati se může. (Pokračování příště)

RICHARD HRDLIČKA

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 000 Kč

Ostatní obsluha stacionárních strojů a zařízení Jeřábník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po zapracování možnost zvýšení platu, Profesní průkaz na jeřábnické práce nutný. , Benefity ve formě stravenek. , Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 800 Kč

Svářeči svářeč CO2, TIG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Ll spol. s r.o., Rašínova, č.p. 422, 392 01 Soběslav. Informace: Zdeněk Duda, +420 777 798 945.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: po zapracování možnost zvýšení platu, Vyhláška 50 , Benefity ve formě stravenek. , Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Zkušební technik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy, OZZ, OZP s max. II.stupněm invalidity., V náplni práce je provádění měření polotovarů, nástrojů apod. v měřícím středisku společnosti., Požadavky: ŘP.sk B, znalost metrologie výhodou., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, zvýhodněné závodní stravování, osobní účet zaměstnance, zvýhodněný telefonní tarif., Kontakt: osobně, emailem, telefonicky.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Táborští šachisté se výrazně přiblížili k ligové záchraně

Tábor - Šachisté táborského Sokola dokázali zmobilizovat své síly v hodině dvanácté.

Tygřice deklasovaly Benešov

Borotín - Starší žákyně ŠBK Borotín rozdrtily v domácím divizním střetnutí soupeřky z nedalekého Benešova a pomýšlejí na prvenství v soutěži.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT