Kdyby spolu soupeřily, teprve rok starý soběslavský bazén by si z víkendového klání s táborským kolegou odnesl zlatý vavřín. Zavítalo k němu víc koupajících.

Statistiku upřesnil správce soběslavského koupaliště Josef Šustr. Podle údajů prošlo branou v sobotu 830 lidí a neděli dokonce 940. „Rekord koupaliště to ale není, ten je z loňského konce srpna, kdy se u nás za celý den vystřídalo 1650 lidí," dodal správce.
Táborský měl také větší návštěvnost v neděli, a to kolem 800 koupajících.

Není divu, že lidé houfně vyhledávali osvěžení ve vodě, neboť teploty byly přímo saharské. Z náchodské měřicí stanice nám hodnoty poskytla Dagmar Polívková. „Úplně nejvyšší teplotu jsme zaznamenali v sobotu v půl páté a je to zatím i nejvyšší letošní teplota. V tu dobu bylo 34,2 stupně Celsia." Za deset minut už teplota klesla o dvě desetiny stupně. Nedělní maximum bylo o dvě hodiny dřív, kdy teplota vystoupala na 31,5 stupně. Nemilosrdná byla i rána. V sobotu jsem se probudili do 18 stupňů, v neděli do 19,7 stupně, a to v sedm ráno. A neochladili jsme se ani na opačné straně dne.

„Spalo se hrozně. Přes den mi horko nevadí, ale v noci nemůžu spát," potvrdila Veronika Jelínková z Tábora.
Ve srovnání s loňským rokem si nástup prázdnin hodně polepšil. Loni 30. června manželé Polívkovi zaznamenali 22,5°C.

Víkendová vedra

Sobotní maximum v 16.30 hodin:
34,2 stupně Celsia
Nedělní maximum v 14.30 hodin:
31,5 stupně Celsia
Návštěvnost bazénů:Tábor – v neděli kolem 800 lidí, v sobotu o něco méně
Soběslav – v neděli 940, v sobotu 830 lidí

Voda všude už byla jako kafe

Lužnice o víkendu už připomínala vanu. Tedy svou teplotou. Nejlepší osvěžení poskytoval na řece jez. Jako například Soukeník.
Oproti bazénům ale na Soukeník dorazily jen desítky lidí. Teplotou vody si konkurovaly, a tak hlavním kritériem je čistota vody.

Voda v soběslavském bazénu se vyšplhala na 26 stupňů. „Některým dámám to ale ještě nestačilo. Rády by měly kolem třiceti," nestačí se divit správce bazénu Josef Šustr. Na podobných hodnotách se usadila i teplota vody v táborském bazénu, jen o jeden stupeň níž.

„V neděli jsem šla na koupaliště u táborského bazénu. Tahle vedra trávím nejčastěji u vody. Večer pak jdeme obvykle někam poseděna na zahrádku do hospody. Na příští víkend mám už naplánované spaní venku. Vezmeme stan a půjdeme kempovat nejspíš někam k řece. Myslím si, že počasí vydrží," věří v pravé léto Barbora Berounská.

Pokud se ale zopakují víkendové teploty, ve stanu to bude utrpení. „V sobotu večer, ve dvaadvacet hodin, bylo ještě 25,9 stupně," ilustruje tropickou noc Dagmar Polívková z táborského Náchoda, kde teploty s manželem od roku 1989 zaznamenávají a odesílají meteorologům.

Irena Kristiánová pamatovala i na svého psa. Zatímco na Soukeníku jich mezi dekami bylo celý den plno, ona koupaliště míjí.
„Se psem chodím obvykle jen k rybníku, ale na veřejná koupaliště nechodíme. Pro zvířata jsou tahle vedra hodně neúnosná."
„Já vedra vůbec nemusím. K vodě vyrazím, ale spíš k večeru. Na sluníčku je to nesnesitelný. Spíš dělám něco doma a ven se mi moc nechce. Mám nejraději teploty do dvaceti stupňů. Tenhle víkend byl už docela kritický," hodnotí víkendové tropy říká Milan Seidl, který miluje spíš hory.