VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohatství z mohyl prodali levně židům

Rataje - Dnes uplyne přesně 174 let od doby, kdy se v Ratajích narodil J. K. Hraše, archeolog a objevitel pohanských hrobů

2.4.2014
SDÍLEJ:

JAN KAREL HRAŠE. Významný ratajský rodák je kromě svého archeologického zaměření známý i jako zakladatel městského muzea v Náchodě. Foto: Obec Rataje

Na začátku dubna roku 1840 se v ratajském mlýně č.p. 42, vedle kterého protéká říčka Smutná, narodil Jan Karel Hraše. Tehdy ještě nikdo netušil, že svůj velký otisk zanechá v archeologii a ratajských lesích.

Pravděpodobně by se tak nestalo, kdyby mladý Jan Karel Hraše vyhověl přání svého otce, mlynáře Františka. „Chtěl, aby se vyučil mlynářskému řemeslu a později převzal rodinný mlýn. Nakonec názory změnil a rozhodl se synovu přání nebránit, protože mlynářskou živnost mohl provozovat mladší syn Josef," píše ratajský rodák Václav Sádlo v jedné z kapitol knihy Náchodsko, od minulosti k dnešku.

PAMĚTNÍ DESKU odhalili v Ratajích 4. června 2005.

Jan v roce 1854 nastupuje na písecké gymnázium a odtud pak o sedm let později míří do Prahy na Filozofickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity. Studoval tu český jazyk a dějepis. „Mimořádný význam pro něj mělo studium archeologie zprostředkované přednáškami profesora Jana Erazima Vocela. Díky němu si vášnivě zamiloval pohanské starožitnosti," vysvětluje dále Václav Sádlo.

A tak v této době tráví své prázdniny v rodném mlýně procházkami po okolních lesích. Brzy zjistil, že se na řadě míst dochovaly pohanské mohyly, o nichž téměř nikdo neví, nebo je lidé pokládají za pouhé hromady kamení. Už jako posluchač druhého ročníku publikoval výsledky svého zkoumání v Památkách archeologických.

Sbor „Musea království Českého" ho vyzval, aby prozkoumal pohanské hroby nejen v rodných Ratajích, ale také u Plavu na Českobudějovicku. O čtyři roky později uspořádal velkou archeologickou sbírku v zámku knížete Paara v Bechyni.

Desítky mohyl

V lesíku Na homoli, jižně od Rataj, nejdříve napočítal 20 mohyl vysokých pět až deset stop (pozn. red: stopa 30,48 cm), které byly uspořádané takřka do tří řad, později k nim přidal ještě patnáct. Dnes ale správný počet mohyl už nelze zjistit. Těžbou kamene totiž došlo k narušení terénu.

„Lidé v dřívější době při stavbách domů využívali toho, že si z mohyl mohou brát volné kameny. Očekávali, že zde najdou poklad. Objevili však prý jen úlomky keramiky a zbytky šperků," vysvětlil starosta Roman Šafránek.MAPOVÁNÍ. Jan Karel Hraše tvořil mapu, která ukazuje, kde se na Táborsku vyskytují pohanská pohřebiště.

Jan Karel Hraše se pustil i do zkoumání konstrukce hrobů. Z pozůstatků, potažmo od dělníků, vypátral, že původně měly čtverhrannou komoru. Na její stavbu předci použili kámen vybraný z řečiště Smutné. Pozůstalí pak doprostřed umístili jednu hliněnou nádobu a kolem bronzové předměty.

Mezníky:
1861 – začal studovat historii na filozofické fakultě v Praze
1864 – prozkoumal pohanské hroby u Rataj na Bechyňsku a u Plavu na Českobudějovicku •1866 – vyučuje těsnopis na litoměřickém gymnáziu
27. 8. 1867 se oženil s Karolinou Těšitelovou
1871 – stal se ředitelem náchodské měšťanské školy
1873 – byl okresním školním inspektorem v okresech Broumov, Trutnov a Nové Město nad Metují
1881 – založil městské muzeum v Náchodě
1886 – jmenován c. k. konzervátorem památkové péče pro Hradecko
6.5. 1907 zemřel v Náchodě 

V bechyňském muzeu ale můžeme najít konkrétnější dědictví – bronzové meče s jazykovou rukojetí, jehlici a šipku. Tyto artefakty značí, že se jedná o pozůstatky ze střední doby bronzové (1400 – 1200 let před naším letopočtem).

„Kam se poděly všecky věci, které rolníci při srovnání polí a luk ve velikých hromadách a kupách u Starého Sedla, Kozína a Rataj nalezli? Co se tu kroužkův, co tu drátů, co jehlic, hrnků aj. objeveno? Židé skoupili nalezené tyto památky za mrzký a nepatrný peníz a zanesli je do dílen zámečníkův a kovářův," napsal Karel Jan Hraše v roce 1863 do časopisu Památky, časopis Musea království Českého pro dějepis hlavně český, díl V.

Vzal si mladou ženu

Přestože mu archeologie zabrala značnou část života, v roce 1867 se stihl i oženit. Jeho vyvolenou byla teprve sedmnáctiletá Karolina Těšitelová, dcera sládka z litoměřického akciového pivovaru. Ve stejném roce se jim narodil syn Jindřich.

Po stopách svého příbuzného šla v roce 2002 Andrea Hraše, která získané poznatky uvedla ve své diplomové práci. Připomněla například to, že byl horlivým sběratelem památek, které souvisely s dějinami a kulturou českého lidu. „Výsledkem jeho snažení bylo založení Hrašova městského muzea v Náchodě (pozn. red: v roce 1881). Ač sám J. K. Hraše neměl nadbytek, věnoval muzeu velmi cenné sbírky, zejména v oblasti prehistorie, které i sám určil," můžeme číst v diplomové práci, kterou vydala Pedagogická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Rodný mlýn Jana Karla Hrašeho

Jan Karel Hraše se věnoval také literární tvorbě. Jeho prvním dílem byla novela Osudný lístek, kterou v roce 1859 uveřejnil v Otavanu. Psal ale i dětskou literaturu. Jeho vlivem se objevovaly nové útvary naučné beletrie, vlastivědné obrázky, povídky, životopisné medailonky, vyprávění o minulosti a místní i národní pověsti. Pod některými pracemi uváděl jméno Jan Smutný, vycházelo z názvu říčky Smutné, která protékala jeho rodnou obcí.

Autor: Lucie Janečková

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT