Každý, kdo chce dát věcem druhou šanci, je tu může darovat nebo naopak nakoupit. To je hlavní myšlenka dobročinných obchodů. „Jsou to vesměs hezké věci, které už původní majitel nepotřebuje, ale může je poslat dál, protože mohou dělat radost někomu dalšímu. Přijďte se jen podívat, abyste viděli, jak to u nás funguje,“ pozvala fundraiserka hospice Lucia Kopřivová Markovová.

Ceny jsou přívětivé, rozumné, a i pořízením drobnosti lze pomoci. „Výtěžek z prodeje pomáhá s financováním provozu Domácího hospice Jordán, takže peníze jdou na kvalitní paliativní péči o naše pacienty. Aby mohli zůstat doma v kruhu svých blízkých až do konce,“ vysvětlila.

Bižuterie od dobrovolnice

Více o činnosti Domácího hospice Jordán si lze přečíst ZDE.

Obchůdek má vlastní vedoucí Lucii Novotnou, ale provoz by nebyl možný bez celého týmu dobrovolníků. Jedním z nich je Markéta Laurynová. O zákazníky se stará už pátým rokem a sama vyrábí vystavené šperky z korálků. „Nemohu říct, že je o něco menší nebo naopak větší zájem. Je to hodně individuální záležitost,“ zmínila s tím, že zákazníci jsou nevyzpytatelní.

Ilustrační foto.
Když taťkovi bylo nejhůř, psychická podpora z hospice byla úžasná

Blíží se Valentýn, a tak si tu lze koupit dárek s přesahem, který dělá radost hned dvakrát. „Myslím, že i tato ručně vyráběná bižuterie potěší každou ženu, navíc podpoří dobrou věc. Domluvila jsem se také s Petrou Uma Klváčkovou z galerie Umauma, že by moje šperky pro hospic prodávala od jara i u sebe v ateliéru na Žižkově náměstí,“ prozradila.

Další dobrovolnice pro krámek pletou například pestrobarevné ponožky, čepice či šály. Vyrábí náušnice, brože i malují kamínky. Všechno také samy naceňují a aranžují s velkou péčí.

Pomoci lze i jinak

Lidé, kteří si nic nevyberou, mohou hospici pomoci i jinak, finančním či věcným darem. „V otevírací době nám mohou přinést všechno, co už po jarním úklidu nepoužijí, od módních doplňků až po sezonní věci, jako jsou například zahradnické potřeby. Z hygienických důvodů nepřijímáme jen oblečení a obuv,“ shrnula Lucia Kopřivová Markovová.

Ve středu 11. října táborský hospic Jordán pořádal tzv. Papučový den v Pražské ulici.
Papučový den v Táboře se vydařil. Podívejte se

Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin, platby jsou možné jen v hotovosti.

V Táboře mimo jiné funguje Re-use centrum ve sběrném dvoře v Klokotech, další dobročinný ochod mají v Budějovické ulici Maminy s rakovinou a Rolnička provozuje hned dva krámky na stejném principu, a to na Sídlišti nad Lužnicí i v pasáži Atlantis. Koncept dobročinných obchodů pochází z Velké Británie, kde funguje už mnoho let. Tyto prodejny jsou udržitelné, na principu bezodpadového hospodářství a šetří životní prostředí.