Přemýšlet o budoucnosti města v řádu desítek let a přitom nikomu z občanů neublížit? Dost dobře neřešitelný úkol, který leží na táborském odboru rozvoje při tvorbě územního plánu. Ve středu se o tom při posledním veřejném projednání jeho podoby úředníci pod vedením místostarosty Martina Jirovského opět přesvědčili.

Nejžhavějšími místy sváru se jeví Horky a sv. Anna, neznamená to, že jich ale není víc. Majitelé pozemků v uvedených částech však dali hodně nahlas najevo, že svých práv se nehodlají vzdát lehce.

Zásahem nově stanoveným plánem, který dělí 6200 hektarů plochy a deset katastrů Tábora na lokality pro práci, bydlení, rekreaci a pro stavby občanské vybavenosti, by totiž přišli o hodnotu svého majetku.

Černá stavba

Alena Zenklová se už tři roky marně snaží dostat svou zemědělskou půdu na Horkách do zastavitelných ploch.

„To je jen jeden z problémů, druhý je, že černá stavba na veřejné komunikaci mi brání v přístupu na ten pozemek,“ uvedla. Nepovolená stavba z dílny bývalého zastupitele za ČSSD Ladislava Suchánka jí zavřela cestu, což nyní brání tomu, aby se její pole mohlo stát stavební parcelou.

V současné chvíli majitel objektů žádá město o prodej pozemků, na nichž nepovolená stavba stojí. Od správy majetku města však radní dostanou negativní doporučení.

O situaci na sv. Anně jsme informovali ve středu. Jde o to, že z několika stavebních parcel se má stát veřejná zeleň. Emotivní vystoupení vlastníků při prezentaci plánu chytlo za srdce radní za ODS Simonu Žirovnickou a Jiřího Bartáčka. Lidem slíbili, že pokud plán dostanou ke schválení v této podobě, podporu od nich nezíská.

Také šéf táborských komunistů Ladislav Šedivý se přiklání k variantě „nějakým způsobem občanům ze sv. Anny vyhovět.“

Luděk Šmejkal i Karel Hanousek totiž jasně řekli, že pokud radnice nemá miliony na vykoupení jejich parcel, svůj majetek nedají.

„I s paní Zenklovou je povinností města dořešit právní vztahy,“ dodal Šedivý, který stejně jako Žirovnická s Bartáčkem by v této chvíli plánu podporu nedal. Dokonce je názoru, že by se již neměl dostat na stůl současnému složení zastupitelstva.

„Jak je totiž vidět, část občanů si o této reprezentaci nedělá dobré mínění. Schvalování územního plánu bych proto nechal až na naše nástupce, abychom jim nepředali rozhádané občany,“ dodal Šedivý. Připustil však, že vždy bude někdo nespokojen. V tomto smyslu zmínil Jirovský například i osud vlastníků pozemků, jimž majetek překryl obchvat Tábora.