Vánoční výstavu, která se poprvé konala v roce 1993, přiblížila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková. „Výstava je hlavně o papírových skládaných betlémech, které mají velkou historii,“ uvedla s tím, že je lidé v Čechách vytváří již od poloviny 19. století.

Galerii zdobí rozsáhlá sbírka Zdeňka Zajíčka, jejíž součástí jsou papírové i rozkládací betlémy nainstalované v dřevěných šuplících a skříňkách.

BETLÉMY I SNĚŽNÉ HRÁTKY

Nechybí ani úplné unikáty jako keramický betlém z Keni z roku 1963. K vidění jsou do neděle ale i klasické kousky jako Příbramský, Ladův či Západočeský. „Papírových betlémů je celá škála. Dvě místnosti galerie zaplnila díla, která malíři vytvořili během dvou století,“ dodala Radka Šimková.

Expozici doplňují i staré pohlednice, zdobené perníčky, šité ozdoby a další dekorace. Děti přitahuje obří sněhulák a místnost plná zimních radovánek s vánočním stromem ozdobeným anděly. „Přijeli jsme se podívat na sníh alespoň sem. Vypadá to tu kouzelně. Jako v pohádce,“ zhodnotila Marie Veselá.