Šumava opět otevřela úvahy o zpoplatnění běžkařských tras. Na příští zimu už připravuje systém, jak by se platilo. Na Táborsku stopy prosperují jen z dotací a dobrovolných příspěvků od samotných běžkařů.

„Takto to funguje už pět let a trasy zpoplatňovat nebudeme," ujišťuje starosta Borotína Antonín Brož za Čertovo břemeno. Diskuze o zpoplatňování tu ale kdysi vedli.

Bílé stopy1. Lyžostezky zřídilo v roce 2004 Čertovo Břemeno. Leží u Nadějkova, Jistebnice, Borotína
2. Stezky pod o. s. Polánka fungují od roku 2009. Vedou u Pohnání, Rodné, S. Hor, Pojbuk


Zatímco okres není rájem pro sjezdaře, běžkaři si mohou vybrat z 160 kilometrů upravených bílých stop. Náklady na jejich údržbu dosud hrdí hlavně na obce, jimž vedou, nebo získaná dotace od Jihočeského kraje a měst.
„Pět let ale máme na parkovišti a v hospodách zalepené kasičky, do nichž běžkaři přispívají. Z nich vybereme tak kolem deseti tisíc. Na webových stránkách je také naše číslo účtu a kdo má chuť a možnost, nějaké peníze nám pošle," dodává starosta Brož.
Jeho jistebnický kolega Vladimír Mašek usuzuje, že střediska na Šumavě si běžkaře dokážou lépe ohlídat. Ve zdejších podmínkách by to bylo složité. I když nevylučuje, že by se „výběrčí" systém dal zorganizovat. „To by ale musela být pořádná zima, pokud jsou takové jako v poslední době, zůstaneme u dobrovolných příspěvků," přidává se k Borotínu.
Běžkaři se na Táborsku mohou vypravit do dvou oblastí se sítí tras: Zimní lyžařské trasy Greenways Čertovo břemeno leží severozápadně od Tábora, přírodní park Polánka severovýchodně.

Obě dvě lokality shodně nabízejí kolem 80 kilometrů značených a upravovaných tras. Nejvyšší leží zhruba ve výšce 720 metrů nad mořem. Naposledy ale na sto procent jely v roce 2010, kdy byly sněhové kalamity.
Přesto sdružení Polánka před třemi lety prodloužilo trasy až ke Slapsku a Oldřichovu. Při současném nedostatku sněhu, si ale ani tady zpoplatnění běžkařů nedovedou představit.

„A taky si ani nedovedu představit, že by bylo celou zimu spousty sněhu a my na údržbu potřebovali hodně peněz. Teď jsme vyšli s členskými příspěvky nebo dotacemi," říká předsedkyně sdružení Ludmila Dvořáková s tím, že i jejich webové stránky uvádí číslo účtu na případné příspěvky. Občas se i objeví.

Kdyby se po Polánce jezdilo alespoň dva měsíce v kuse, potřebovali by na protahování tras kolem 80 tisíc. Stopy se na Táborsku připravují vždy před víkendem a také podle sněhového zpravodajství. Do terénu pak vyjíždějí i místní podnikatelé, kteří mají rolbu nebo skútr či traktor. S financováním obou lokalit obcím na trase pomáhají i města jako například Tábor a Sezimovo Ústí, od sousedů Votice a Sedlčany. Loni ale jejich peníze posloužily hlavně k úklidu tras než k jejich protahování pro běžkaře.