Dvě nejoblíbenější destinace běžkařů na Táborsku aktuálně prožívají naprosto rozdílné pocity. Zatímco v přírodním parku Polánka na severovýchodě okresu panují pro vyznavače úzkých skluznic příznivé podmínky, Čertovo břemeno zatím marně bojuje s nedostatkem sněhu.

Na členy občanského sdružení Polánka, které v oblasti o běžkařské trasy pečuje, se počasí přívětivě usmálo teprve podruhé v sezoně. I za to jsou ale podle předsedkyně sdružení Ludmily Dvořákové vděční.

„V té první lednové vlně jsme tu měli opravdu dobré podmínky. I teď se ale dají s trochou opatrnosti projet všechny trasy,“ pochvaluje si.

Pro toulky tímto malebným krajem nabízí nejideálnější podklad zpevněné silničky. Výraznější svízel ale nečeká běžkaře ani na turisticky atraktivnějších lesních cestách. Využít navíc mohou i kolečko za kostelem v Hartvíkově, kde si přijdou na své klasici i bruslaři.

„Letošní zima pochopitelně není úplně optimální, ale jsme rádi, že to jde alespoň takhle. Loni panovaly možná o trochu lepší podmínky, ale na druhé straně ty předešlé zimy nám nepřály vůbec,“ rekapituluje Ludmila Dvořáková, jež se snaží s ostatními dobrými dušemi na Polánce dělat maximum pro to, aby se tu lidé nejen na běžkách cítili dobře.

V SOBOTU NA ZÁVODY

K dispozici má sdružení nejen nezdolný entuziasmus svých členů, ale také skútr na vytyčení stop a válec; ten umožňuje připravit dobré podmínky především pro mladší sportovce, kteří holdují bruslařskému stylu. Mapu tras navíc spontánně „vykreslují“ i sami běžkaři.

„Řada z nich už ví, kudy a kam naše trasy vedou, a v podstatě tak sami stopu protahují. Má to pro nás dobrý efekt,“ dodala s úsměvem první žena občanského sdružení a jedna z jeho sedmi zakládajících členek.

Konečně příznivé podmínky na Polánce otevřely dveře pro konání amatérského závodu Polánka Cup, který už v sobotu zapíše do své historie sedmou kapitolu. Určen je dětem i dospělým, kteří se postaví na start v Hartvíkově ve 13.30, resp. ve 14 hodin.

ČERTOVO BŘEMENO SPÍ

Podstatně truchlivější nálada panuje mezi členy společenství Čertovo břemeno. Současné klimatické podmínky v tomto mikroregionu je k úpravě tras nepouštějí a nová rolba, kterou si pro tento účel pořídili, zůstává téměř bez využití.

„Jsme připravení, ale čekáme na sníh,“ prohodil smutně Antonín Brož, statutární zástupce Společenství obcí Čertovo břemeno a starosta Borotína. „Podmínky tady byly perfektní jen o třetím lednovém víkendu. Teď sice sníh napadne, ale hned zase roztaje. Poslední tři zimy jsou v tomhle směru v podstatě obdobné,“ dodal.

Lidé se v současnosti mohou sklouznout jen na krátkých neupravených úsecích. I na jiných místech sice malé množství sněhu zůstává, ale uzpůsobit je pro potěchu běžkařů nelze.

„Rolbou na ně vjet nemůžeme. Hrozilo by, že se poničí, a navíc bychom tím způsobili zbytečnou škodu zemědělcům. Ani pro běžkaře samotné by to ale nebylo nic příjemného, prostě sníh s blátem,“ poznamenal Antonín Brož.

Smutný z běžkařského půstu na Čertově břemeni je i Martin Čadek z Tábora, který tradičně vzorně připravené trasy využíval.

„S kamarádkou jsme zvyklí tam jezdit. Je to v podstatě za nosem, ale poslední dobou jsou ty zimy hrozné. Na to jezdit každý víkend na hory nemáme čas ani peníze. Snad se ještě dočkáme,“ věří.

Předpověď na další únorové dny ale příliš optimismu nevzbuzuje; má sice mrznout, ale srážky nižší teploty nedoprovodí.