Stánek, propagační materiály, sponzoři, roztleskávačky, kompletní tým. Všechno jako při opravdových závodech Formule 1. Až na to, že tohle závodní auto změříte školním pravítkem.

„Jé, to jsou „Bez cukru,“ vítali táborskou posádku Formule 1 ostatní účastníci národního kola. Kluci z průmyslovky se letos probojovali až tam. A z anonymity ostatních týmů se jim podařilo vystoupit dobrou náladou, humorem a rastafariánskou žluto – červeno – zelenou kombinací na jejich modelu. Představujeme vám tým Bez-cu creW.

„Nechtěli jsme být jako ostatní. V národním finále vládla mezi týmy obrovská rivalita, až nepřátelská. Občas se nám z toho až zvedal žaludek. Tak jsme to vzali za jiný konec. Začali jsme rozsévat dobrou náladu všude kolem, pouštěli muziku a obrazně „zhulili“ i učitele našeho konkurenčního týmu, se kterým jsme nakonec měli moc hezké vztahy. Jeli jsme tam s tím, že si to užijeme, a tak jsme si to užili,“ vzpomíná na atmosféru nedávného celorepublikového kola soutěže Formule 1 ve školách manažer týmu Marek Novák.

Na myšlenku zapojit se do ní, přivedl tři studenty lycea a dva strojaře učitel průmyslového výtvarnictví a grafiky Martin Wolf. „My jsme pro každou srandu. Řekli jsme mu, že jdeme do toho,“ říká designér týmu Denis Kořínek. To bylo loni. Zkusili si první ročník. A slovo zkusili je na místě. Dá se říct, že to byl rok získávání zkušeností. Tahle hra má totiž přísná pravidla. Všechno musí být jako doopravdy.

„Když si vezmete Formuli 1, tak tohle je to samé, jenom zmenšené pro studenty. Marketing, musíte být vidět, navrhnout design, sehnat sponzory, team, který funguje, každá odbornost musí mít svého člena,“ vypočítává Marek Novák.

Národní kolo se jede zvlášť pro Čechy a pro Moravu. Z nich se do celostátního dostane dvanáct týmů. Do mezinárodního finále pak postupuje jen vítěz. Ale to bychom předbíhali. „Loni jsme skončili těsně pod čarou. To byla ale strašná improvizace. Výsledek nebyl tak špatný. My tam přijeli a měli jsme rozbalit svůj prezentační stánek. Nestačili jsme valit oči. Všichni lepili bannery, my neměli nic, letěli jsme něco nakoupit do Tesca,“ líčí první setkání s realitou manažer.

A letos? Bez-cu creW, už ale poučení z minula, jeli na postup. A povedlo se. Se zbrusu novým prototypem své formule se probojovali až do celorepublikového finále, kde skončili na osmém místě. „První model, to byla spíš hračka. Při novém jsme se inspirovali opravdovou Formulí 1. Všechno jsme navíc konzultovali s naším panem ředitelem, který přispívá do serveru auto.cz, hodně se tím zabývá. Rozhodli jsme se, že nebudeme vzduch zbytečně zdvihat, ale zkusíme ho prohnat formulí. A odvážím se říct, že náš model je o třídu výš než ostatní,“ chlubí se Denis Kořínek, který má hlavní podíl na tom, jak nový model vypadá.

U žádné formule nesmí chybět technická dokumentace ale ani další legenda. Odkud jsou sponzoři i přehled kompletního účetnictví. „Na soutěži k vám postupně chodí různí specialisté a ptají se na své obory. Ústní prezentace, kde obhajujete svoji práci, trvá osm minut, co se nestihne, na to se vyptává porota ještě dodatečně u stánku. Druhou částí je samotný závod, kde se hodnotí reakční čas. Ten se pohybuje okolo 13 setin vteřiny. A pak samozřejmě celkový čas formule, která jede dvacet metrů. Ty rychlejší to ujedou za 1,3 sekundy,“ uvedl podrobnosti závodu Marek Novák.

Bez sezimoústeckého Kovosvitu by se ale kluci sotva obešli. „Na našich přístrojích bychom nebyli schopni formuli vyrobit. Už v květnu do národního kola nám poskytli bártrovou službu v hodnotě sto deseti tisíc korun. Do celostátního kola nám pak letos dělali čtyři modýlky, takže cena bude zhruba stejná jako v minulém kole,“ upozornil manažer Marek.

Přestože se loni neprobojovali do národního kola, uspěli „Bez cukru“ v designu. „Podle poroty patřila naše formule k těm nejhezčím. I proto letos stála na startu a zahájila soutěž úvodním ceremoniálním odpalem,“ dodává mladý designér Denis.
Teď si dají kluci pár dní volna a pak už začnou plánovat strategii na příští rok, ve kterém chtějí zkusit opět prorazit. Jestli jim však moc času nezabere taková maličkost: maturita.

Formule 1 ve školách

Formule 1 ve školách je celosvětově vzdělávací soutěž, která je určena pro týmy studentů středních škol ve věku od 15 – 19 let.
Studenti mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a závodit s vlastním modelem Formule 1, který je poháněn COą.
Učí se používat CAD software, pomocí kterého tvoří design modelu, virtuální větrný tunel, určený pro analýzu chování modelu za jízdy, CAM software, s nímž vygenerují data a CNC frézku, která na základě dat vyrobí závodní model.

Součástí soutěže je i příprava ústní prezentace realizované práce, doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace, která předkládá kompletní návrh, konstrukci a výrobu závodního modelu.

Závody Formule 1 ve školách se jezdí na dráze dlouhé 20 metrů (se startem i dojezdem má dráha celkem 25 metrů). Formule jsou poháněny sifonovými bombičkami na stlačený COą, které váží přesně 33 gramů.

Čisté časy nejrychlejších formulí se pohybují kolem 1,0-1,3 sekundy, o něco pomalejší mají od 1,3 do 1,6 s a ty nejpomalejší mají čas od 1,6 sekudny výše.