„Celá výstava začala naivně před třinácti lety. Ženám, které vyráběly adventní věnce, jsem do místnosti pro radost nainstaloval tři betlémy. A prý když jich mám tolik, jestli je nechci ukázat i jiným,“ popsal zrod výstavy výtvarník Luděk Pokorný, jehož láskou je dřevo, především to lipové.
„Od dědečka jsem zdědil neúplný betlém. Později jsem ho začal restaurovat. Takhle všechno začalo,“ zavzpomínal.
Vystaveným exponátům dominují právě díla betlémáře Pokorného, který se řemeslu věnuje téměř padesát let.
Nejen krásně, ale i poučně dokázal akademický malíř Pokorný zpracovat díla s názvem Jihočeský betlém nebo Zašlá řemesla. „Ty detailně představují hvožďanské dobové kroje nebo tehdejší řemesla. K nim patřil například opičář, řetězář, kolébkář, dohazovač nebo uzenář,“ komentovala manželka Jana Pokorná.
Návštěvník může zhlédnout 122 betlémů vyrobených mimo jiné z vyfouknutých vajec, kůže, včelího vosku, makovic, keramiky nebo kynutého těsta. Výstavu doplňují betlémy z Vatikánu, Peru nebo Kanady. Manželé uvedli, že betlémy půjčují, ale jiné si i zapůjčují.
„Po revoluci se práce s betlémy zase nastartovala. V dnešní době tvrdě nastoupili mladí a především ženy,“ uvedl sedmasedmdesátiletý člen dvou republikových betlémářských spolků.
„Mou velikou oporou je moje žena, která mi silně pomáhá,“ svěřil se umělec, který společně s manželkou vždy věnuje dobročinné vstupné na další různorodé výtvarnické práce nebo aktivity. Výstava potrvá do šestého ledna.