Jak sdělila kapitánka ryze dámského týmu Helena Prokešová z Českých Budějovic, posádka pochází z celého kraje. „Máme v týmu ženy z Budějovic, Třeboně, Tábora, Soběslavi i dalších míst a Veselí nad Lužnicí máme tak všechny na půl cesty,“ vysvětlila.

V sobotu 5. září se v Horní Cerekvi konal 5. ročník závodu Půlnoční drak 2020.
Posádka hradeckého městského úřadu bodovala na závodech dračích lodí

Slavnostní křest odstartoval úderem 15. hodiny. Dračí loď je veliká, váží 250 kilogramů, na délku má 12,5 metrů a vejde se tam 20 pádlujících, kormidelnice a bubenice. „Při plném složení 22 lidí,“ vyčíslila Helena Prokešová. Závody jsou podle jejích slov kvůli pandemii posunuté, ale už nějaké termíny znají. „První soutěž by měla být o letních prázdninách v červenci, standardně by v červnu už byla závodní sezona v plném proudu,“ zmínila s tím, že první soutěž bývá na Lipně už v květnu.

Dopravu zdržela pandemie

Nová loď červené barvy byla ve výrobě 3 měsíce a vyšla na 280 tisíc korun. Na loď přispěla společnost ČEZ dotací v rámci programu Pomáhej pohybem. „Objednaly jsme ji přímo u německého výrobce. V Evropě jsou totiž pouze dvě firmy specializující se na výrobu dračích lodí,“ naznačila kapitánka BESTií. V prosinci byla loď hotová, dopravu pozdržela právě pandemie a do Čech se dostala až v březnu.

Přání z radnice

Dosud si loď BESTie půjčovaly od spřáteleného týmu v Třeboni, nyní se osamostatnily. Na pískovně se jim líbilo, pochvalovaly si prostředí a podporu okolí. Na křest dorazil i veselský starosta Vít Rada a ocenil sportovní nadšení dvaadvaceti dam. „Přeji jim hodně sil, vytrvalosti a synchronizace. Sem rád, že si BESTie vybraly vodní plochu u nás ve Veselí, povolení získaly a pro město to bude velká čest být jejich domovským přístavem,“ zhodnotil Vít Rada s tím, že bude rád i za jejich reprezentaci Veselí nad Lužnicí.

Lipno Sport Fest 2020 vyvrcholil závodem dračích lodí.
VIDEO: Dračí lodě udělaly ukázkovým fair play tečku za Lipno Sport Festem

Z Prahy dorazila kormidelnice Jarmila. „Jsem z týmu Velký holky a přijela jsem BESTiím pomoci s první jízdou,“ uvedla zkušená řidička dračí lodě. Od Lipna dorazila druhá jihočeská posádka. Dravé saně svým konkurentkám přivezly ručně malované perníčky s jejich logem. „Rády s vámi budeme soutěžit, ale doufáme, že také někdy uvidíte náš ocas. Že vás porazíme,“ vyslovila zástupkyně týmu přání.

Nové tváře vítané

Zájemci se mohli na dračí lodi svézt, odvážnější si dokonce při exhibiční okružní jízdě i zapádlovali. BESTie mezi sebe přivítají i nové členky. „Je to zábava pro celou rodinu, budeme rády, když uvidíme nové tváře,“ lákala Helena Prokešová. Nechybělo ani bohaté občerstvení a podpora známých i rodiny. Následoval i první trénink letošní sezony.

V sobotu 15. srpna změřily síly týmy obcí v Týně nad Vltavou a bylo se na co dívat.
Historicky první závod obcí na dračích lodích ovládl tým Bukovska