Patříte k těm, kterým obvyklý provoz restaurace Beseda na táborském Žižkově náměstí už bytostně chybí? Ještě přes měsíc však budete muset vydržet.
„Práce na rekonstrukci bychom měli v únoru ukončit a koncem měsíce již restauraci otevřít,“ potvrdil ředitel táborské školy obchodu, služeb a řemesel Jaroslav Petrů.
Koncem října se na dveřích restaurace objevila cedule o uzavření a za nimi postupně nezůstal kámen na kameni. Škola, která zařízení využívá jako místo pro odbornou přípravu studentů, musela nastoupit cestu ke splnění všech hygienických požadavků a norem českých i evropských. Vnitří přestavba si vyžádá deset milionů korun.
„S úhradou šestimilionových nákladů na stavební část pomáhá z poloviny kraj, ostatní peníze jdou z našich zdrojů,“ dodal Petrů a upřesnil, že 2,5 milionu vydali za technologii kuchyně, která v nerezovém provedení bude odpovídat požadavkům na zdravou přípravu jídel. Gastrostudio budou využívat nejen studenti hotelové školy, ale také bakalářského oboru gastronomie – hotelnictví – turismus, který bude táborská škola vyučovat spolu se Slezskou univerzitou Opava od příštího akademického roku.
Za změnu interiérů tzv. myslivny, salonku a restaurace zaplatí škola 1,5 milionu.
Ani tím však investice do Besedy zřejmě neskončí. „Krajští radní odsouhlasili účast v evropském projektu na revitalizaci památkových objektů. Pokud vše vyjde, čekala by nás druhá etapa rekonstrukce, která by se zaměřila na opravu střechy včetně krovu, a také fasády, výměnu oken a v podzemí na opravu klenby. Tady by potom vznikla další restaurace,“ nastínil další záměry Petrů.
S touto částí opravy se počítá v období až tří let a řemeslníci by pak práce měli zvládnout za stálého provozu.
Zítra si můžete přečíst o historii Besedy, jak ji sepsal student filozofické fakulty.