Soudce Bernát se chce na dokončení případu podílet i jako asistent

Předseda senátu Jiří Bernát v úvodu stanovil termíny pro další jednání. Sám bude hlavní líčení vést do poloviny prosince, potom případ o nevyjasněných konkurzech předá kolegovi. Tím by mohl být Zdeněk Kučera, dosud náhradní soudce v případu. Bernát předpokládá, že do doby, než mu skončí mandát, stihne zhruba tři čtvrtiny ze zbývající části dokazování. „Do důchodu se mi nechce, proto bych se chtěl na případu dále podílet coby asistent předsedy krajského soudu,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý soudce, podle něhož by rozsudek mohl zaznít nejdřív v polovině ledna příštího roku. „Kdyby se nestal ten zádrhel, mohl jsem případ dokončit,“ tvrdí soudce.
Tříměsíční prodlevu v hlavním líčení způsobila koncem března námitka státní zástupkyně Daniely Smetanové z pražského vrchního zastupitelství, která Bernáta označila za podjatého s tím, že předjímá určitá rozhodnutí. Stížností se pak zabýval olomoucký vrchní soud. Nakonec námitku označil za nedůvodnou, čímž kauza Berka zůstala v Táboře.
V úvodu včerejšího jednání seznámil Bernát obžalované s předchozím vývojem a dnes pokračuje výslechem dalších svědků. Včera před senátem dostal slovo Daniel Thonat, který patří mezi obviněné a v případu vystupuje jako chráněná osoba. „Mám určité informace, které si s ním chci veřejně ujasnit,“ zdůvodnil Bernát, proč Thonatovi dal možnost vyjádřit se k určitým skutečnostem. Obviněný se vrátil do roku 2003, kdy ho policie začala vyšetřovat kvůli konkurzu na Union banku, v níž byl správcem konkurzní podstaty. Právě tento konkurz odstartoval rozsáhlé vyšetřování. „Byl na mě činěn silný nátlak ze strany policie i úpadců banky,“ uvedl mimo jiné Thonat, který si včera stěžoval na postup i zvláštní praktiky při vyšetřování.
Složitý případ, v němž jsou čtyři obžaloby s jedenácti obžalovanými, se zabývá zločinným spolčením, zneužitím pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.