Byl to krásný zážitek. Odjíždím s příjemnými pocity. Rekonstrukce je velice zdařilá. Průvodci jsou milí. Moc se nám tady líbilo, děkujeme. Tato a další podobná hodnocení se objevila v návštěvní knize vily Edvarda Beneše. Od čtvrtka do neděle si ji lidé mohli prohlédnout poprvé pro tříleté rekonstrukci, která objektu vrátila podobu původního projektu Petra Kropáčka ze 30. let.

Sezimovo Ústí tak zažilo ohromný nápor turistů, ulice kolem vily zcela zaplnila auta a a někteří lidé na prohlídku museli čekat i dvě hodiny. Současný systém – časové vstupenky, sice lidem moc nevyhovoval, ale s uznávali, že jinak by se tak ohromný zájem o vilu nedal zvládnout.

„Zájem je opravdu ohromný, a protože musíme organizovat skupinky maximálně do patnácti lidí, jinak než s časovými vstupenkami by se to zatím nešlo. V sobotu jsme dokonce museli o hodinu prodloužit otvírací dobu,“ uvedla ředitelka informačního centra Úřadu vlády Lucie Vitlichová.
Od čtvrtka odpoledne do nedělní 13. hodiny prošlo vilou už zhruba 1400 lidí. Komentovaná prohlídka absolventy historie trvá 40 minut. Výklad se zaměřuje především na životní styl prezidentského páru, to znamená, že politické témata jsou ve výkladu potlačena.

Jak jsme od Vitlichové zjistili, Úřad vlády ale nemá zcela jasno, kolikrát v roce vilu zpřístupní. Původní zprávy o tom, že Benešovo sídlo bude k vidění o šest víkendů navíc ke státním svátkům a výročním dnům manželů Benešových, nejsou dosud přesné. „Vždy budeme předem oznamovat, zda o státním svátku a výročním dnu otevřeme. Uvedeme to vždy v tisku a na internetových stránkách Úřadu vlády. Budeme se sice snažit otvírat, ale není možné s určitostí říct, že každý svátek sem bude přístup,“ vysvětlila Vitlichová.

Vstup do vily zůstane bezplatný, především zpočátku je však nutné počítat s rezervací místa do skupiny. Je možná dvěma způsoby: přijít k horní bráně a zaregistrovat se a v čase do termínu si prohlédnout okolí nebo Památník Edvarda Beneše, a skupiny mohou využít internetové registrace. Úřad vlády doporučuje, aby tak lidé učinili dva dny předem.
„O systému jsem hodně přemýšlela. Je jasné, že přes internet se budou přihlašovat mladší a střední generace, ale ne starší. Takže uvažuji o tom, že bych si nechávala volná místa pro náhodné nezaregistrované návštěvníky,“ slibuje Vitlichová.

„Průvodce byl skvělý, zná toho o Benešových hodně. Jsem tímto místem překvapený, okolí i vila jsou opravdu nádherné. Čekal jsem asi hodinu, což není tak strašné,“ řekl Petr Šťovíček z Dynína, který vilu viděl poprvé.
„Jsem ze Sezimova Ústí, takže v parku už jsem byla, ale ne ve vile. Moc se mi v ní líbilo, je to krásně udělané,“ vyjádřila se ve stejném duchu i Cecilie Špinglová.

Přístě bude vila otevřena poslední víkend v červnu. V sobotu i neděli od 10 do 17 hodin.