Vila dnes slouží nejen jako reprezentační prostory předsedy vlády, ale je především důstojným památníkem manželů Benešových. Kromě samotné vily ale můžete navštívit i Památník Edvarda Beneše, který spravuje táborské Husitské muzeum.

Vila, jež je od roku 1975 ve správě Úřadu vlády ČR a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra České republiky, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře získala původní podobu z let, kdy ji obývali manželé Benešovi. Návštěvníky čeká prohlídka exteriéru, těšit se mohou na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, dále na jídelnu a pracovnu, jež se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Interiér obsahuje dobový nábytek, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi.

Pro návštěvníky budou prostory vily otevřeny od 15. dubna až do konce října vždy oba víkendové dny. Nad rámec víkendových dnů budou moci zájemci o prohlídku navštívit vilu i při příležitosti oslav červencových státních svátků. Sezona bude ukončena prodlouženým víkendem zahrnujícím státní svátek 28. října, kterým si připomínáme Den vzniku samostatného Československa.

Dny otevřených dveří této historicky významné a architektonicky cenné budovy budou probíhat tradičně formou komentovaných prohlídek s průvodcem, vždy od 10 do 17 hodin.

„Vila Hany a Edvarda Benešových bude letos po několika letech opět otevřena i během prázdnin. Jsem ráda, že se nám podařilo toto rozšíření dnů otevřených dveří i na turisticky atraktivní letní sezónu zajistit. Benešova vila je unikátní připomínkou důležitého období našich dějin a my chceme udělat maximum, aby se s místem spojeným s druhým československým prezidentem a jeho rodinou mohlo seznámit co nejvíce lidí,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Místo na komentovanou prohlídku je třeba si rezervovat předem skrze rezervační systém Národního muzea. Kapacita jedné prohlídky je maximálně 15 osob, v případě volných míst v daném termínu je možné absolvovat prohlídku i bez předchozí rezervace. Prohlídky objektu v celkovém trvání přibližně 45 minut jsou zdarma a probíhají v českém jazyce.

Benešova vila byla postavena v letech 1930 až 1931 dle projektu architekta Petra Kropáčka. Stavbu vedla táborská firma Antonín Soumar. Na vypracování projektu i jeho realizaci se aktivně účastnili oba manželé - Hana i Edvard Benešovi, kteří chtěli dům podobný venkovským stavením z jihu Francie. Výsledek je opravdu famózní.

Navíc byli vášnivými zahradníky, a tak je zde bohatá i flóra. Nejoblíbenějším pokojem manželů byl ten obývací, Hana sedávala na širokých parapetech a pozorovala zahradu, Edvard zase odpočíval v oblíbeném křesle s pohledem na krb.

Vilu Hany a Edvarda Benešových (Dr. E. Beneše 201, Sezimovo Ústí I) je možné navštívit od víkendech až do 30. října a také o svátcích 5.-6. července a 28. října 2022 vždy od 10 do 17 hodin (poslední komentovaná prohlídka bude začínat v 16 hodin).