„Na jedné části vily se budou dělat nové omítky a rádi bychom také vrátili původní podobu altánku, který si Beneš nechal postavit vedle vstupu a komunisté ho přestavěli na garáž. V tomto altánku manželé Benešovi často relaxovali,“ řekl včera Deníku Martin Turek z Úřadu vlády.
Zásahy z dob socialismu by měly již zmizet ze scény, a vila by se tak daleko více měla přibližovat své původní podobě. Jak Turek včera naznačil, Úřad vlády se nebrání zpřístupňování dalších částí sídla 2. československého prezidenta. „Záleží to ale na penězích,“ naznačil.
Úřad vlády, jemuž vila patří, nyní získal finance na některé venkovní i vnitřní úpravy. Pracovat se bude přes celé prázdniny, což s sebou nese i uzavření objektu veřejnosti. S dovolenou ani s pracovním jednáním nemohou počítat ani vládní činitelé. Přístupný naopak zůstane Památník, v němž návštěvníci mohou vidět film, zachycující historii výstavby vily včetně řady snímů z interiérů před jejich úplnou přestavbou ve druhé polovině 70. let minulého století.
Nejzajímavější exponáty z vily jsou již trvalou součástí expozice v Památníku, který spadá pod Husitské muzeum v Táboře.

Vilu miloval i Vlasta Burian

Za první republiky dojížděl na návštěvu za manžely Benešovými do Sezimova Ústí kromě T.G. Masaryka také komik Vlasta Burian. Ten si tady s oblibou zahrál s panem prezidentem tenis. Zpřístupněnou zahradu si nyní užívají nejen lidé z okolí.
Během května měla veřejnost možnost nahlédnout do pracovny i prezidentské ložnice během čtyř dnů. „Přislo celkem přes tisíc návštěvníků, z toho téměř sedm set v neděli 27. května, kdy byla na tři hodiny jednou do roka zpřístupněna také horní část zahrady a park při samotné vile,“ upřesnil Stanislav Zita z muzea.
Také Památník v květnu vidělo přes tisíc lidí. Kromě školní mládeže, turistů nebo legionářů se s vystavenými dokumenty seznámili i účastníci celostátního setkání bývalých příslušníků pomocných technických praporů. „Památník zhlédli i zájemci z Francie, Německa, Anglie a Slovenska,“ doplnil Zita.
Památník Edvarda Beneše je otevřen denně, a to od 9 do 17 hodin, přičemž poslední prohlídka začíná v 16.30 hodin. Více informací je možné získat z internetové adresy: www.husmuzeum.cz.