Nezvyklým způsobem se rozhodli vyřešit problém s čistotou odpadních vod v Bělči na Mladovožicku. Místo jedné centrální čističky postavili jednu malou každému rodinnému domu.

Starosta Stanislav Šmejkal spočítal, že pro obec tento způsob vyjde levněji, než při stavbě kanalizace rozkopat celou vesnici.

„Vybudování centrální čistírny odpadních vod navíc nebylo u nás v obci ekonomické nejen investičně, museli bychom se zadlužit, ale hlavně provozně, protože by naši občané museli platit vysoké stočné,“ vysvětlil starosta.

Výstava k výročí 100 let skautingu v Bechyni představí dochované dokumenty, fotografie a jiné artefakty z průřezu celé historie tohoto hnutí v Bechyni . Bude doplněna hravou částí o lesní moudrosti.
Před vchodem městského muzea v Bechyni vztyčili totem

Celkové náklady včetně nákladů na projektovou dokumentaci, stavební dozor a související práce mají lehce přesáhnout šest milionů korun bez DPH.

Většinu nákladů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí. Majitelé nemovitostí přispívají 15 tisíci, dotace pokrývá průměrně necelých 120 tisíc a náklady obce činí zhruba 25 tisíc na jednu dokončenou čistírnu. „K tomu jsme opravili naši stávající kanalizační síť a zhodnotili tak obecní majetek,“ dodal Stanislav Šmejkal.

Stavba se však neobešla bez komplikací. „Dočkali jsme se i několika pokusů o sabotáž projektu. Bohužel musím přiznat, že minimálně jeden z nich pocházel od našich občanů,“ sdělil starosta a dodal, že ale i to nakonec mělo své výhody.

Při povinném výcviku na údolní nádrži Jordán v Táboře si hasiči procvičili sebezáchranu a záchranu tonoucího.
OBRAZEM: Profesionální hasiči absolvovali vodní výcvik na táborském Jordánu

„Projekt je i kvůli těmto podáním dobře zkontrolován jak nadřízeným stavebním úřadem, tak i službou kriminální policie a vyšetřování,“ uzavřel.

Do projektu se od počátku zapojilo 38 domů a obecní úřad, celkem 39 trvale obydlených objektů. U pěti nemovitostí ztratili buď majitelé zájem nebo se ukázalo, že není možné je do programu zařadit a vystřídali je jiní zájemci. Ve finále bylo vybudováno 36 domovních čistíren různých velikostí a z různých materiálů, jak z plastu, tak i betonu.

V současnosti je osazeno a spuštěno všech 36 domovních čistíren, většina již pracuje ve vyhovujících provozních parametrech. Po spuštění vzdáleného monitoringu bude mít obec online přehled o stavu a provozu všech domovních čistíren, velká část nastavení půjde řešit vzdáleně. Monitoring by měl zajistit, že většinu provozních situací půjde vyřešit bez toho, aby bylo nutné fyzicky navštívit majitele doma.

„Domovní čistírny, které nám byly do Bělče dodány, patří technologicky k tomu nejlepšímu, co dokáže současný trh nabídnout. V souladu s podmínkami dotace nejen čistí vodu jako běžné domovní čistírny, ale zároveň mají zařízení na srážení fosforu, který je bolavou patou čištění vody i ve velkých městech,“ chválí Stanislav Šmejkal zvolené řešení a dodává, že i díky tomu se v Bělči nemusí bát novely zákona o vodách, která začne platit od ledna příštího roku.