VERONIKA GIGALOVÁ

Bechyně – Čtvrteční celoměstské shromáždění mělo bechyňské občany přesvědčit, že rekonstrukce Michalské ulice nebude tak nemilosrdná, jak se mnozí bojí. Při představení projektu se však sálem rozlehl nespokojený křik desítek lidí. I přes více než dvou a půl hodinové vysvětlování však radnice s obyvateli nenašli řešení.

Většina těch, kteří na schůzi přišli, bránila především stromy. „Beru v potaz, že se rekonstrukce musí udělat, že je potřeba a pokrok jde kupředu. Nesedí mi jenom matematika. Mrzí mě, že pokácíte stromů jedenáct a vysadíte jich pouze šest," vytkl radním Miroslav Zalubel.
„Zklamali mě. Neslyšel jsem jedinou variantu, ve které by se pokusili ulici zachránit. Žádný z radních neřekl, že udělají všechno proto, aby stromy chránili. Jejich přístup mi připadá necitlivý," zhodnotil schůzi Pavel Šmidrkal, který po svém projevu na chvíli sál opustil, protože se musel nadechnout čerstvého vzduchu.

„Beru v potaz, že se rekonstrukce musí udělat, že je potřebná. Nesedí mi jenom matematika. Mrzí mě, že pokácíte stromů jedenáct a vysadíte šest."Miroslav Zalubel


Po projevu Pavla Šmidrkala se slova chopila radnice a začalo se projednávat, jak by návrh mohl vypadat. Radní spolu s tvůrcem projektu Josefem Marouškem se pokoušeli Bechyňským vysvětlit, že přes dané normy ohledně šířky chodníků nebo vozovky nejede vlak. Na to však lidé reagovali podrážděně, zdálo se, že členům městské rady nevěří. V sále však neseděli pouze zatvrzelí odpůrci projektu.

Obyvatelka Michalské ulice Naděžda Bílková se ale k projektu vyjádřila kladně. „Když jsme byli s projektem seznámeni, také se mi v první chvíli nelíbil. Měly se pokácet stromy a vzniknout tam ta zmiňovaná parkovací místa. Jsem ráda, že nyní je to předělané a bude se méně kácet, ale myslím, že bychom se odstranění a nové výsadbě stromů neměli tolik bránit. Za deset nebo za patnáct let budou také tak krásné i pro naše děti a další generace," nechala se slyšet Naděžda Bílková.

Hlavnímu odpůrci kácení stromů Pavlu Šmidrkalovi se ale přístup radních nelíbil na čtvrteční schůzce ani před ní. „Přijde mi, že neříkají pravdu, a je podezřelé, že nám radnice dala všechny informace pozdě, téměř před odevzdáním projektu. Pan projektant Josef Maroušek podle mého využívá neznalosti obyčejných lidí, co se týče norem, pravidel a zákonů. Stále s nimi operuje a ohání se jimi," stojí si za svým tvůrce petice proti kácení v Michalské.

Projektant Josef Maroušek je však přesvědčený, že stromy by se pokácet měly. Nikoliv však jako projev agrese a ničení, ale v zájmu obnovy zeleně. „Na historických snímcích, které vám ukazuji vidíte, že stromy jsou ještě malé. Naši předci tedy také museli dělat rozhodnutí o kácení a znovu pak stromy vysazovat. Nyní jsme v podobné situaci. Otázkou je jen to, zda budeme kácet my, nebo někdo po nás," zaznělo z úst Josefa Marouška. Jak se zdá, na budoucnosti Michalské se Bechynští ještě dlouho neshodnou. 

Autor: Veronika Gigalová