Ačkoliv poslední slovo v rozdělení peněz pro rok 2016 dostanou v prosinci až zastupitelé, na městských radnicích už představy mají. Táborští posílají peníze mj. do oprav chodníků i bytů (psali jsme 24. října), Veselské čeká oprava sportovního zařízení, Bechyňské sídlišť a zahanbit se nedají ani v Ústí, kde myslí hlavně na školáky.

„Do rozpočtu dáváme v podstatě tři investiční akce, které přecházejí z letošního roku. Nejvýznamnější je rekonstrukce relaxačně sportovního zázemí. Počítá se s vybudováním šaten a zázemí pro TJ Lokomotiva, vzniknou ubytovací prostory a nějaká místnost na cvičení," přiblížil starosta Veselí Ladislav Sýkora hlavní akci rozpočtu pro rok 2016. Projekt ještě nemají vysoutěžený, ale v rozpočtu si na něj vyčlenili 37,8 milionu korun. Následovat bude i další etapa regenerace sídliště U Zastávky a realizace kotelny pro kulturní dům.

Příjmy pro Veselí na rok 2016 jsou vypočítané na 98 milionů a výdaje 121 milionů. „Rozpočet se jeví jako schodkový, ale nebude, protože už víme, že nám přijdou dotace, které se zatím nemohou zapsat do rozpočtu," vysvětlil Ladislav Sýkora.

I v Bechyni počítají se schodkem. „Rozpočet navrhujeme schodkový, ale dorovná se financováním z běžných účtů. Výdaje budou kolem 142 milionů a příjmy 114 milionů. Opravovat budeme dvě sídliště 5. května i Na Libuši," ujišťuje starosta Pavel Houdek.

Sezimovo Ústí má rozpočet stejně jako Tábor i Ml. Vožice přebytkový a zahrnuje do něj investice do oblasti školství i dopravy. Radní ho budou moci doplnit právě dnes, pak bude k nahlédnutí na úřední desce a zastupitelé ho schválí na prosincovém jednání.

„Přebytek nám poslouží na splátky úvěru a splatit dluh chceme také školám, proto nejvýznamnější investiční akce jdou do škol," říká starosta Martin Doležal a jmenoval především sedmimilionovou rekonstrukci ve školce v Lipové ulici. Peníze půjdou i do dvou základních škol. Celkem radnice pro školství počítá s téměř 10 miliony.

Stěhování knížek

Ústečtí pro řidiče vybudují nová parkovací místa v Průmyslové ulici a začnou připravovat náhradní prostor pro knihovnu, která v ulici K Hájence ustoupí domu s pečovatelskou službou. Na jeho projekt počítají s 5,5 milionem, pro novou knihovnu v ZUŠ zatím s 1,6 milionem.

Priority si nyní stanovují také v Jistebnici. „Z investic bychom chtěli v souvislosti s dotacemi zrealizovat například kabiny na fotbalovém hřišti nebo rekonstrukci sokolovny. Také budeme upravovat náměstí, kde vzniknou nové chodníky. Peníze půjdou i na přístavbu školky, lesní techniku nebo vodovod Na Hůrce," naznačil starosta Vladimír Mašek. Rozpočet budou schvalovat 10. prosince.

Na sportoviště se zaměří také Plánští. Do letošního rozpočtu totiž zařadili úvěr, který začnou v lednu čerpat na dostavbu sokolovny. „Do investic letos vypustíme celkem 71 milionů. Nejvíce spolkne dokončení sokolovny, 24 milionů. Na projekt na opravu nábřeží máme pět milionů a na první část revitalizace centra sedm milionů. Dále budeme modernizovat sociálky ve staré i nové budově školy," upřesnil starosta Jiří Šimánek. Planá podle něj do nového roku přesouvá kromě oprav nábřeží a centra také opravu trojice chodníků. Rozpočet v současné době je už zveřejněn na webu města. Sedmého prosince jej bude schvalovat zastupitelstvo.

O týden později, 16. prosince, se jím budou zabývat Soběslavští. „Předpokládáme, že příjmy i výdaje pro příští rok budou zhruba 139 milionů korun, s tím že použijeme pět milionů, které jsme ušetřili z minulých let," míní starosta Jindřich Bláha.

Oprava náměstí

Soběslavští se příští rok zaměří zejména na dokončení rekonstrukce náměstí, na niž si vyšetří deset milionů. Na opravu komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, kanalizace a vodovodu uvolní dalších dvanáct.

„Rádi bychom také dodělali sportovní halu, upravili její zázemí a postavili tam novou společenskou místnost. To vyjde pravděpodobně na další čtyři miliony. Pak také investujeme tři miliony do drobnějších věcí, které souvisí se hřbitovem, s parky a cestovním ruchem," vyjmenoval starosta Bláha.

Také rozpočet Vožice je zatím v přípravné fázi a starosta Jaroslav Větrovský předpokládá, že bude přebytkový o téměř 73 tisíc korun. „Příjmy by měly dosáhnout na 47 milionů, výdaje na 46,9 milionu. Budeme pokračovat ve dvou investičních akcích: revitalizaci sídliště Souhradí a opravě komunikace Židovská," naznačil starosta priority.

Vyřešit chtějí také autobusové zastávky ve městě, dojít má na sanaci skládky Na Pavlově a uvažují o posílení zdrojů pitné vody. V plánu je zateplování bytových domů, stavba nových parkovišť i tříd v místní škole. V ulici Sluneční má pokračovat zasíťování parcel. Nyní město jen čeká na vypsání výzev na čerpání dotací. „Také máme vytvořenou docela slušnou investiční rezervu z minulých let, je to více než deset milionů korun, které budeme do rozpočtu postupně uvolňovat," dodal. Město pár dnů v novém roce pojede v rozpočtovém provizoriu, ke schválení rozpočtu se dostanou až 7. ledna.

Chýnovští o něm budou hlasovat 15. prosince. „Plánujeme investice do komunikací, chodníků i veřejného osvětlení. Pokud se shodneme s vlastníkem pivovaru a koupíme jej, počítáme, že investice do něj by převýšila 80 milionů," říká starosta Pavel Eybert s tím, že město si drží rezervu, kterou by na pivovar použili. I Chýnovští čekají na dotace, které by pomohly s výstavbu dětského hřiště a zateplením dvou bytovek.

Autor: Kateřina Šímová, Veronika Gigalová a Alena Šatrová