Dešťové mraky měly s Bechyňskými jen tolik trpělivosti, aby průvod v čele s Petrem Vokem a Kateřinou z Ludanic dorazil k budově zámku. Za mírného deštíčku stačil ještě český šlechtic z rodu Rožmberků představit svoji družinu a pak už se museli jak účinkující, tak i diváci přesunout do jízdárny, kde program obnovených městských slavností pokračoval.

„Chtěli jsme navázat na tradici městských slavností, která se v Bechyni udržela do roku 2002. Zareagovali jsme na výzvu Jihočeského kraje ohledně Rožmberského roku a využili ji k jejich obnovení. Myšlenka, která se nejprve objevila na papíře se velmi rychle zhmotnila a slavnosti jsou tady,“ řekl Deníku za organizátory ředitel kulturního domu Štěpán Ondřich.

Slavnosti, které si připomínají přední postavu českých dějin a zároveň posledního příslušníka rožmberského rodu, začaly v pátek, kdy Petr Vok přišel pozdravit dobové trhovce. Poté již odstartoval program v klášterní zahradě, kde vystoupily téměř všechny bechyňské aktivní mládežnické skupiny. Kostelem Nanebevzetí Panny Marie se nesly tóny duchovní hudby v podání Josefa Veselého, v zámecké jízdárně to pro změnu rozjela dívčí kapela 5 Angels. Velký úspěch zaznamenalo také večerní promítání historických filmů z první republiky na zeď kláštera.

V sobotu dopoledne se o velectěné publikum postarali komedianti na chůdách, děti si mohly zkusit vyrobit například rožmberskou růži v dílničce, kterou pro ně připravily místní školy. Slavnosti vyvrcholily slavnostním průvodem Petra Voka a jeho družiny od kulturního domu až k zámku.

„Já bydlím v Bechyni od roku 2002, takže jsem ty předchozí slavnosti nezažila. Každopádně jsem ale moc ráda, že se vrátily, protože si myslím, že město potřebuje nějakou zábavu a radost. Zkrátka chléb a hry,“ směje se Míla Dušková.

Akci uspořádal Kulturní dům Bechyně společně s Panstvím Bechyně,městem Bechyně, základní uměleckou školou a dalšími místními spolky a organizacemi.