Jedinečná akce plná adrenalinu, rychlých strojů, spálených gum a vůně benzínu. Tak charakterizují pořadatelé z motoklubu Predators Budweis první letošní testovací jízdy dragstrů německé organizace MSTO (MotorSport Timing & Organisation), které se uskuteční začátkem května na bechyňském letišti.

Akce navazuje na Motomejdan z července loňského roku, kde měli diváci v Bechyni poprvé možnost vidět tyto silné stroje.

Jedná se o speciálně upravené motocykly a automobily se silnými motory, které jezdí na čtvrt míle dlouhé rovné dráze. „Loni se na bechyňském letišti uskutečnil test vhodnosti dráhy proudovým dragsterem Greda Habbermana, který při zkušební jízdě dosáhl rychlosti 360 kilometrů za hodinu,“ uvedl Michal Habrda z motoklubu Predators Budweis.

Od 7. do 9. května si návštěvníci užijí tři dny jízd. Uvidí také ohřev pneumatik před startem, start i jízdu na čas. „Poprvé se v Čechách pojede na penetrované, tedy polepené, trati. Polepení slouží k většímu záběru pneumatik a tedy dosažení lepšího času v cíli,“ vysvětlilHabrda.

Pro návštěvníky bude otevřeno depo, kde nahlédnou pod pokličku práce mechaniků. K vidění budou rozebrané motory aut a motocyklů.

„Každopádně si akci nenechám ujít, pojedeme celá rodina. Rychlé motorky i auta mám ráda. Sama bych se ale v takové rychlosti asi bála. Osobně zastávám lehkou nohu na plynu, hlavně v běžném provozu,“ řekla Martina LukešMotomejdan na bechyňském letišti.ová z Tábora.

Motomejdan show

V červenci pak budou mít diváci možnost už pošesté navštívit Pažout motomejdan show.

„Tentokrát nás čeká velký unikátní evropský závod dragsterů s více jak sto dvaceti dragsterovými týmy aut i motorek. V rámci této akce se i letos uskuteční oficiální mistrovství České republiky dragsterů,“ zdůraznil Michal Habrda. Jedná se o atraktivní závod motocyklů – dragsterů jako seriál pro jednotlivé kategorie. Ve vyřazovacím závodě dvojic je cílem zdolat čtvrt míle dlouhou trať s pevným startem v co nejkratším čase. Motocykly v tomto závodě dosahují zrychlení z 0 na 100 kilometrů za hodinu za jednu a půl sekundy.