Na četnost promítání ani výběr filmů si Bechyňští nestěžují, i když do kina se ve městě chodí jen ve středu a sobotu. To se ale od nového roku bude postupně měnit.

Jitka Habrová ale i nyní patří ke spokojeným návštěvníkům kina. ,,Do kina chodím ráda, hrají dobře, vždy se dá z nabídky vybrat a navíc lístek je o polovinu levnější než v Praze, kde jsem v minulosti bydlela. Takže mi ani nevadí, že tady nehrají trháky hned, klidně si počkám i pár týdnů po premiéře," říká.

Po Novém roce ale kino přejde pod kulturní středisko a jeho šéf Štěpán Ondřich naznačil, že se návštěvníci dočkají příjemných změn. ,,Budeme se snažit promítat žhavé novinky a chtěli bychom i klubové promítání, filmy pro pamětníky a také dětský filmový klub. Spolupráci nabídnu i také naší umělecké škole, která má multimediální obor," upřesňuje Štěpán Ondřich nejbližší plány.

Pozornost město zaměří i na současný bar, který promění na kinokavárnu. Provoz ale chce opět svěřit do soukromých rukou. Současný provozovatel baru Zdeněk Novák se už o pronájem ale hlásit nechce. Důvody, proč po pěti letech bar přenechá svému následovníkovi, shrnul do dvou bodů: časová náročnost a Babišova EET. „Platnost elektronické evidence tržeb byla pro mne tou poslední kapkou," připouští.

Kvůli otevření baru se dokonce zadlužil a náklady na chod částečně dotoval, a tak byl podle něj čas skončit. ,,Dělám všechno sám, od provozování kina a baru přes veškerou agendu a administrativu s tím spojenou. To mě časově tak vytěžuje, že jsem se rozhodl skončit. Už teď jsem v práci čtrnáct hodin denně a s EET je spojená další administrativa, což by bylo už neúnosné." dodává.

Svou éru ukončí do závěru roku, diváci se ale výpadku v promítání nemusí obávat, neboť i prosincový program doběhne podle již nastaveného plánu. O měsíc dřív Zdeněk Novák zavře bar, čímž se vyhne náběhu elektronické evidence, která na podnikatele dopadne prvního prosince.

Nového provozovatele kinokavárny bude Štěpán Ondřich hledat výběrovým řízením. „Jsem ale pro nekuřácký provoz. Líbila by se mi multifunkční kavárna jak pro maminky s dětmi, lázeňské hosty, tak pro širokou veřejnost," nastínil, jaké požadavky by na nového provozovatele mohl mít a s čím mají počítat kuřáci.

Klára Hejdová