Amatérští divadelníci se na prknech jeviště kulturního domu potkávají již 21 let. Tak dlouho trvá přehlídka Perlení, jejíž zakladatel Josef Brůček ji mezi diváky sledoval i tento víkend.

Žezlo po něm ale již před lety převzal současný šéf kulturního střediska Štěpán Ondřich, který ze zdejších trvalek nevyškrtl ani Divadlo v trávě, ani Nahlížení. Tato celostátní divadelní dílna určená středoškolskému divadlu oslavila loni čtvrt století existence.

„Pozoruji, že někdy sem přijedou s aktuálnějším tématem, ale většinou jde o takovou všehochuť. Perlení je především otevřenou přehlídkou klasických divadelních souborů a myšlenka je taková, že sem přijedou i s rozpracovanou nebo nedokončenou hrou, aby ji ukázali jak divákům, tak odborným lektorům, kteří ji poradí, kam hru dál směřovat, co zlepšit," upřesnil Štěpán Ondřich s tím, že Perlení má i svou zaběhnutou atmosféru. Na rozdíl od soutěžních přehlídek není ve vzduchu cítit napětí, aleje uvolněná a přátelská, přičemž o jednotlivých kusech společně diskutují.

Zatímco Nahlížení je určené středoškolákům, Perlení si věkové omezení nestanovuje.
„Hlásí se nám ale takový počet souborů, že je těžké sestavit program, který má pouze tři dny. Letos byl převis opravdu veliký, proto jsem vybral soubory, které absolutně neznám nebo o nich slyšel jen poprvé. Soubory, které tu byly už několikrát, jsem pak bohužel pozvat už nemohl, i když vím, že to jsou dobré soubory," dodává organizátor.

Pátečního zahájení se ujal soubor z Bechyně a Tábora, z místních pak vystoupila v sobotu rána ještě Jana Hubka Vanýsková z Tábora s představením pro děti. „S divadlem jednoho herce jsem začala asi před čtyřmi lety. Jsem profesionální herečka, ale když jsem začala rodit děti, už jsem v divadle být nemohla, ale cítila jsem, že mi chybí. Tohle je určitě těžší, člověk je sám sobě režisérem, scénografem, autorem i dramaturgem, vším. Nejvíc mne diváci zaskočí, když vůbec nereagují. To je pro mne absolutní mráz a mnohdy vůbec nevím, co s tím mám udělat," připouští herečka, která s dětmi z pódia navazuje kontakt a vybízí je k přemýšlení.

Organizátoři do programu zařadili 10 představení, jedno vyřadila chřipka v souboru. Do Bechyně kromě Tábora přijeli herci z Prahy, Českého Krumlova, Děčína nebo Kraslic.