Již poněkolikáté vstupuje Bechyně do nového roku s nadějí, že rozběhne nutnou a dlouho slibovanou rekonstrukci náměstí a především sítí pod jeho povrchem. Rok 2008 by měl být rokem, který práce odstartuje.
Zahájení milionové investice dlouho ovlivňovaly bruselské peníze. Přesněji Evropská komise, které se nezdály provozovatelské smlouvy uzavírané mezi městy, coby majiteli soustavy, a soukromými společnostmi. V případě Bechyně s VAK Jižní Čechy. Podpisem třetí výzvy Operačního programu životního prostředí, který ministr Martin Bursík připojil před Vánoci, se cesta k dotacím již pro mnohé obce otevírá. „Dotaci nezíská pouze ta obec, jejíž smlouva s provozovatelem přesahuje rok 2022. To ale není případ Bechyně, jí smlouva s Vakem trvá jen do roku 2009. Již tedy můžeme pracovat na projektu k žádosti a Bechyně si jen bude muset rozhodnout o novém provozovateli,“ uvedl Jaroslav Bažant, zástupce firmy, která pro Bechyni žádost zpracuje. Variantou je je provozování vlastními silami, což je pro obce nepraktické, nebo obchodní společností, která vítězně vyjde z výběrového řízení.
Stejný problém řešila řada měst a obcí v České republice. Cestu k dotacím jim uzavíraly právě provozovatelské smlouvy. Komisi obecně vadilo, že smlouvy zvýhodňovaly soukromé provozovatele na úkor vlastníka infrastruktury.
Jak Bažant upřesnil, do konce března musí odejít žádost, do poloviny roku se budou vyhodnocovat a za několik měsíců by mělo být jasné, zda obec s žádostí uspěla.
Zahájit stavby nebo rekonstrukce vodohospodářských děl, zajišťujících kvalitní zpracování odpadních vod, je nutné do roku 2010.