K procházkám či vyjížďkám vybízí stezka údolím Lužnice, po ní se lze vypravit například k filmařům oblíbené Židově strouze. O víkendu tu mezi břehy zatím ve zkušebním provozu jezdí přívoz, který tu zajišťuje parta nadšenců ze Spolku pro řeku Lužnici. Většinou jde o soboty v době od 11 do 15.30 hodin. Pramice s tichým motorem tu pendluje mezi visutou lávkou a ústím strouhy. Provoz si lze předem ověřit na stránkách spolku zde.

A proč se vlastně Židova strouha jmenuje Židova? To vysvětluje například Zdeněk Šmíd v publikaci Lužnice – putování s řekou: „Podle kroniky obce Hodonice se tak stalo za krále Vratislava v 11. století. Král prý všechny Židy vyhostil z Čech, ale v Bechyni ho neposlechli. Bechyně je daleko, málokdo ví, že vůbec existuje na tož, že tu bydlí Židé, říkali si. I tady však měli nepřátele, někdo králi žaloval a král sem poslal vojáky. V jeho vojsku však sloužil Žid a ten své bechyňské soukmenovce varoval. Židé se lekli, sbalili si rance a schovali se ve skalách, jimiž se vinul potok.“

Manželé Roman a Petra Sušerovi obnovují provoz historického přívozu v Bechyni. Jezdit s pramicí chtějí od Obůrky na Židovu strouhu o víkendech už od května.
Nadšenci v Bechyni obnovují přívoz. Už v létě chtějí vozit lidi k Židově strouze

Kolem řeky putuje i plno dalších turistů vychutnávající si ticho a přírodu. Ti si pochvalují například občerstvení v kempu Orin či restauraci Žížnivé údolí, kde grilují kolena a žebra. Nechybí ani cyklisté či milovníci adrenalinu. Skály v Zářečí, na které lze vyrazit s patřičným vybavením, se nacházejí asi kilometr od města a jsou plné masivů a věží. V lokalitě nad levou stranou toku vybudovali před více než deseti lety milovníci tohoto sportu lezeckou ferratu, která se těší velké návštěvnosti. Více o atrakci si lze přečíst na jejím webu zde.

Přímo v Bechyni lze mimo jiných atraktivit jako je zámek, městské muzeum navštívit s dětmi například i Pidimajzlíky. Tzv. Skřítkov má otevřeno od dubna do června a od září do října o víkendech a ve svátcích od 10 do 16.30 hodin. O letních prázdninách pak denně od 9.30 do 17.30 hodin.

Výběr z bechyňských akcí:

1. června Dětský den s armádou a zahájení turistické sezony v park před hotelem U Draka od 9 do 23 hodin

6. června výstava k 140. výročí Střední umělecké školy (dříve keramické) v bechyňské galerii v městském muzeu od 17 hodin

13. července Divadlo v trávě od 10 hodin v klášterní zahradě

20. července 52. ročník koloběžkového závodu Grand prix Bechyně

27. července tradiční keramické trhy na náměstí TGM

Více o akcích v Bechyni zde.