Dlouho očekávaná padesátimilionová investice do tepelného hospodářství se rozjela. Zatím z ní občané vidí jen rozkopané město, ale na jejím konci se mají dočkat levnějšího tepla.

„Teplovodní kanály po městě budeme budovat po dobu prázdnin, během nich stihneme i výstavbu kotle na bioslámu a instalaci dvou akumulačních nádrží,“ popsal postup prací výrobce tepla pro Bechyni František Vlaha ze společnosti Erding.

Ušetří stovku

Daleko důležitější však pro občany lázeňského města je budoucí cena tepla, která se jim bude za vytápění bytů účtovat. Vlaha slibuje, že sazba za jeden spotřebovaný gigajoul klesne minimálně o sto korun, tedy na 420 korun bez daně. Desetiprocentní daň dostane by pak cenu měla dostat na konečné 462 koruny.

„Oproti letošnímu roku počítáme se snížení o dvacet pět procent, a protože ceny zemního plynu příští rok zase porostou, bude úspora z biomasy ještě vyšší,“ říká Vlaha.
S úhradou celkových nákladů pomůže provozovateli dotace od CzechInvestu, která činí 20 milionů.

Město ze svého rozpočtu do akce neinvestuje.
„My jsme pouze společnosti Erding prodloužili provozovatelskou smlouvu, neboli pronájem zařízení,“ potvrdil tajemník radnice František Stach, který zároveň žádá občany o pochopení rozkopaných silnic a chodníků.

Výkopy pro uložení rozvodů z kotelny musí spojit všechny objekty, které se na biomasu napojí. Jde o městské objekty jako jsou školy a kulturní dům, ale především byty.
„Ráda bych slevě věřila, protože my máme nejvyšší cenu v Bechyni, protože jsme prý daleko od kotelny. Přitom když klesne teplota pod deset stupňů, chodíme doma v bunách. Pochopitelně, že bychom byli šťastní,“ říká Irena Koucká z ulice Obránců míru.

Dosud v Bechyni platí dvě ceny za teplo. Objektům napojeným na kotelnu v Písecké ulici, která přejde na spalování slámy, se účtuje 594 korun za jeden GJ. Druhá kotelna na sídlišti Na Libuši produkuje teplo za 583 korun.
„Až přejdeme na biomasu, obě ceny se sjednotí,“ vzkazuje občanům šéf Bytenesu Miroslav Král.
Firma Erding počítá, že zařízení uvede do provozu v závěru topné sezony. Zkušební provoz potrvá rok.

„Navážet slámu začneme v průběhu prosince. V době, kdy se bude topit nejvíc, bude týdně do Písecké ulice zajíždět dvanáct nákladních aut se slámou, jinak to bude o něco méně,“ dodal František Vlaha, který jedná i o připojení keramické školy nebo také budoucího domu s pečovatelskou službou. ⋌(aš)