S koncem bechyňského vojenského letiště v roce 1993 zaznamenalo město rapidní úbytek obyvatel. Jenže místo toho, aby se postupem let čísla vrátila k normálu, stále klesají. Proto radnice zkouší řešení, jak nalákat lidi k trvalému pobytu. Nově přihlášení do konce roku získají dar 1500 korun.

„K opatření jsme přistoupili, protože počet obyvatel Bechyně klesá. Žije tady řada lidí, kteří se k trvalému pobytu nepřihlásili a tímto je chceme ke kroku motivovat. Číslo nelze přesně určit, ale určitě jich je více než stovka," míní starosta Jaroslav Matějka.

Nejen klesání demografické křivky, ale i méně peněz do městské kasy, byl důvod pro zavedení příspěvku. „Na každého obyvatele dostáváme od státu zhruba devět tisíc korun, navíc od lidí, kteří tady nejsou přihlášení, nemůžeme vybírat například poplatky za odpad. Přicházíme tak o peníze," sdělil starosta.

Na dar 1 500 korun dosáhnou i rodiče nově narozených občánků, samozřejmě jen s trvalým pobytem ve městě. Bechyně měla k lednu tohoto roku 5 262 obyvatel. Za letošek zatím přibylo třicet miminek.

Naopak téměř čtyř tisícová Planá nad Lužnicí se neustále rozrůstá: „Nám počty obyvatel narůstají. Ročně se narodí asi padesát dětí," chválí starosta Jiří Šimánek.

Nové občánky vítá starosta Jiří Šimánek dvakrát od roka a město muselo navýšit kapacitu ve zdejší mateřince. Podle něj ale dar 1500 korun nebude velkou motivací: „Lidé mají různé důvody, proč v daném městě nemají trvalé bydliště. Mnohdy mají pronajaté byty a nesouhlasí s tím třeba majitel. Myslím, že jednorázový příspěvek problém nevyřeší," zhodnotil starosta Plané nad Lužnicí.

Bechyňští zavádí novinku zatím jen na zkušenou a místní se o dar musí přihlásit. „Nemůžeme někoho nutit, aby si tady udělal trvalý pobyt. Když se dar ukáže jako nesmysl, nebudeme v něm pokračovat," uzavřel starosta Jaroslav Matějka.

Obyvatel Jaroslav Ingr je vůči kroku spíše skeptický: „Tak zkusit se má určitě všechno. Myslím si, že Bechyně je ale z ruky, není tu moc práce a lidi to nejspíš nenaláká. Asi to nesplní účel který by si radnice představovala," usoudil.

Dar získá osoba:
• Ti, kteří se přihlásí k trvalému pobytu v Bechyni z jiné obce od 1. listopadu do 20. prosince
a přihlášení k pobytu bude trvat nejméně do 20. ledna 2014.
• Příspěvek získají také rodiče miminek narozených od 1. listopadu do 31. prosince 2013 a pobyt nového občánka bude trvat nejméně k 20. lednu 2014.
• Dary budou vypláceny v hotovosti v pokladně Městského úřadu Bechyni v období od 1. února 2014 do 30. dubna 2014 pouze v případě, že se o obdarovaný o vyplácení daru sám přihlásí.