VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bechyně musela peníze odmítnout

Táborsko - O krajské peníze mohla města zažádat do konce června. Dvě ze tří nabídku přijala.

17.7.2015
SDÍLEJ:

Peníze, ilustrační snímek.Foto: Deník, agentura VLP

Lhůta, ve které bylo možné zažádat o dotační příspěvek na podporu hospodářsky slabých oblastí, vypršela posledního června. Bechyňsko, Mladovožicko a Soběslavsko tak dostaly možnost zlepšit pomocí krajských financí svou životní úroveň.

„Získali jsme prostředky na výstavbu sportovní haly za gymnáziem. Jde o zhruba půl milionu korun," upřesnil soběslavský starosta Jindřich Bláha.

Hospodářsky slabé oblasti:• Mají vysokou nezaměstnanost.
• Trápí je nízké rozpočty kvůli malému počtu obyvatel, kteří odešli za prací jinam. Obcím ale zůstávají stejně vysoké provozní náklady.
• Mají nedostatečnou cestní síť.

Mladovožickým zase peníze pomohou zafinancovat novou lékárnu, neboť o tu původní nenadále přišli. „Lékárna vyjde zhruba na milion korun. S jejím zrušením jsme při sestavování rozpočtu rozhodně nepočítali. Kraj jsme požádali o osmdesáti procentní spoluúčast," vysvětlil starosta Jaroslav Větrovský.

Bechyňští radní ale dotaci čerpat nebudou. „Abychom ji získali, museli bychom se na financování projektu také z části podílet. Na to nám ale v rozpočtu nezbývají prostředky," tvrdí Pavel Houdek, starosta Bechyně.

Všechny zmíněné mikroregiony trápí nízké rozpočty, nezájem investorů a vysoká nezaměstnanost. „Volných pracovních míst v Bechyni opravdu moc není," říká barmanka Veronika Hrdličková, „prošla jsem tu mnoha zaměstnáními a nikdo mi nenabídl práci na hlavní pracovní poměr. Bechyně bývala městem vojáků díky letišti. Jakmile jej zrušili, je tu práce nekonečné téma," stěžuje si.

Problémy s nezaměstnaností potvrzuje i Pavel Houdek. „Nejvíce pracovních míst nabízí hlavně firma Laufen zabývající se výrobou a prodejem keramiky. Práci poskytují i zdejší lázně. Je ale pravda, že Bechynští často hledají zaměstnání v Táboře nebo v Týně nad Vltavou," přiznává starosta.

S nízkým počtem pracovních míst se dlouhodobě potýkala i Soběslav, v níž ukončila provoz jedna z největších továren, a to nábytkářská firma Jitona.

Příliv investorů

Soběslav ale nepříznivou situaci vyřešila. „Hospodářsky slabou oblastí jsme se stali právě kvůli odchodu Jitony. Objekt po ní ale loni převzala firma GZ Media a další společnosti, to znamená, že nevyužívaná budova je znovu v provozu. Jen GZ Media zaměstnává více než 200 lidí," zdůraznil Jindřich Bláha.

Také Mladovožičtí se snaží do města přilákat nové investory. Sice tu mají velké zaměstnavatele, jakými jsou Koh-i-noor, Tesla, Sinfo, IDSC nebo Agrospol, kteří poptávku po práci částečně řeší, i tak si ale starosta uvědomuje, že nezaměstnanost se tu pohybuje pod republikovým průměrem. Proto se snaží s potenciálními novými investory jednat. „Líbilo by se nám, kdyby se začaly využívat i místní budovy, které zatím leží ladem. Například zámek na náměstí," navrhuje Jaroslav Větrovský.

Nevyužívaná budova stojí i v Bechyni. Je jí bývalá továrna Jitexu. „Objekt patří soukromníkovi, ale i kdyby ho odkoupilo město, nemám vizi, jak s ním naložit," povzdechl si Pavel Houdek. Vyřešit nezaměstnanost by mohla stavba nových výrobních hal a příchod investorů. Ani jedno se ale nejspíš nestane. „I kdybychom se rozhodli vybudovat v blízkosti města novou průmyslovou zónu, nevlastníme žádné vhodné pozemky," dodává starosta.

Přestože práce v Bechyni není a lidé ji shánějí jinde, pryč se nestěhují. „Když neřešíte problémy s prací, žije se tu krásně," říká Veronika Hrdličková.

Vzhledem k tomu, že lidé neodcházejí, nemuselo město zrušit místní organizace. „Letos dokonce rozšíříme školku o 20 míst," přitakal Pavel Houdek.

Lidé zůstávají

Ani Mladou Vožici lidé neopouštějí, právě naopak. „Za sedm let jsme tu vytvořili 40 stavebních pozemků, na kterých postupně rostou nové domy. Ještě minimálně dalších patnáct přibyde," poznamenal potěšeně Jaroslav Větrovský. Podle něj tu zůstávají nejen mladé rodiny, ale i senioři, kterým město nabízí domy s pečovatelskou službou.

„Myslím, že tu lidé najdou všechny služby, které potřebují. Navýšili jsme kapacitu školky, držíme kino i lékárnu.

I když jsou tedy Mladovožicko, Bechyňsko i Soběslavsko označované jako hospodářsky slabé oblasti, na nedostatek peněz v městském rozpočtu si nestýskají.

„Každá koruna navíc by se nám samozřejmě hodila, ale s penězi z rozpočtu vycházíme každý rok dobře," tvrdí Pavel Houdek za Bechyni.

„My bychom uvítali více peněz v rozpočtu, ale rozhodně nepláčeme. Každý rok uvolňujeme víc a víc prostředků na různé investice, protože náklady na běžný provoz se nám snižují. Zateplili jsme totiž veřejné budovy, obnovujeme osvětlení a máme i méně úředníků. To vše nám šetří výdaje," tvrdí Jaroslav Větrovský. Ani Soběslav se nepotýká s nízkým rozpočtem, zvolila by ale jiný způsob finanční pomoci od státu. „Nejsem příznivcem dotací, byl bych radši, kdyby stát rozděloval peníze mezi obce paušálě a ne formou dotací," říká starosta Jindřich Bláha.

Autor: Veronika Gigalová a Kateřina Šímová

Autor: Redakce

17.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 18 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci betonář, železář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: betonářské a železářské práce,, pož.: základní znalost orientace ve stavebních plánech,, nástup možný ihned,, příspěvek na životní pojištění, závodní stravování, možnost ubytování, odměny při pracovních a životních výročí, mzda dle výkonu, kontakt tel., e-mailem nebo osobně od 7:00 - 13:30 hod.. Pracoviště: Maba prefa spol.s r.o., Čtvrť J. Hybeše, č.p. 549, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Soňa Břešťáková, +420 381 207 016,724 506 363.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty. Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ce, pracovník/ce v sociálních službách v Klubu pro starší. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Jak práce u nás vypadá:, - je to sociální práce v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež se zaměřením na cílovou skupinu ve věku 15-26 let, která je ohrožena rizikovými projevy chování, nebo žije rizikovým způsobem života; jednoduše:, - pracuješ s mladými lidmi a probíráš s nimi jejich rizikové a nesnadné životní situace, pomáháš jim hledat řešení a motivaci ke změnám; řeší se problémy jako je záškoláctví a doučování, užívání drog a alkoholu, rizikový sexuální život, hledání práce a bydlení, hospodaření s penězi atd., - organizuješ volnočasové, vzdělávací, kulturní aktivity, - řešíš (nenáročnou) administrativu související s poskytovanými službami, - pracuješ převážně v odpoledních hodinách (11/12:00-19:30, pátek do 17:00), Kdo je náš ideální kandidát:, - otevřený, kreativní, trpělivý, empatický člověk, který věří, že by všichni měli mít stejná práva a šance bez ohledu na barvu pleti či sociální zázemí, - ideálně nadšenec do hudby či jiné tvůrčí činnosti (keramika, tanec, truhlářské práce, výtvarná činnost atd.), - ideálně se zkušeností s prací s dětmi a mládeží, - vzdělání v sociální oblasti výhodou, Co potřebujeme:, - trestní bezúhonnost, - schopnost navazovat vztahy s klienty, - schopnost otevřené komunikace s klienty na různá témata, přijímání klientů napříč celým spektrem cílové skupiny (nediskriminační chování), - schopnost spolupráce a komunikace v týmu, - kreativitu a flexibilitu, - schopnost sebereflexe a práce na sobě, - schopnost přijmout řešení klientů, i když s ním nejsem ztotožněn/a, Co za to nabízíme:, - zajímavé a smysluplné zaměstnání s přesahem, - práci, která není u počítače za kancelářským stolem, - pohodové pracovní prostředí v profesionálním a sympatickém týmu, - vstřicnou personální politiku a kulturu organizace (25 dní dovolené, 4 sick days, možnost studijního volna, teambuildinfy...), - velký prostor pro kreativitu, realizaci vlastních nápadů a seberozvoj, - odborné zaškolení a další vzdělávání v oboru, - podporu celého týmu a pravidelné supervize, Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, 4 sick days, možnost studijního volna., Kontakt: emailem, telefonicky (od 24.5. kdykoliv).. Pracoviště: Cheiron t, o.p.s., Děkanská, č.p. 302, 390 01 Tábor 1. Informace: Lucie Šebánková, +420 775 959 236.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: manipilace se zbožím ve skladu a příprava pro expedici, příspěvek na stravování, kontakt: tel., e-mailem. Pracoviště: Aknel group a.s. - prac. chotoviny, Průmyslová, č.p. 222, 391 37 Chotoviny. Informace: Jakub Jirovský, +420 605 400 775.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankářský kemp Jakuba Kováře.
50

OBRAZEM: Jakub Kovář a jeho tým trenérů předávali zkušenosti mladým gólmanům

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Temelínský med? Vynikající, chválí ho

Temelín - Kdo by to byl řekl, žev sousedství jihočeské jaderné elektrárny lze stočit med. Ale je tomu tak. Včelí produkt je důkazem, jak čistý je provoz kolem tohoto energetického zdroje.

V pondělí příjemné léto, pak se oteplí

Jižní Čechy – Pondělí nabídne příjemné letní počasí s teplotami do 25 °C, na horách v 1000 metrech 18 °C.

Z turistů se na chvíli stali plavci dřeva

Nová Pec – V osadě Jelení Vrchy u muzea Schwarzenberského plavebního kanálu chystal v sobotu 16. června Hynek Hladík, plavební ředitel, ukázku plavení dřeva.

OBRAZEM: Veselské slavnosti 2018 v sobotu vyvrcholily

Veselí nad Lužnicí – Další ročník městských slavností se konal od pátku 15. června a v sobotu program vrcholil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT