Lhůta, ve které bylo možné zažádat o dotační příspěvek na podporu hospodářsky slabých oblastí, vypršela posledního června. Bechyňsko, Mladovožicko a Soběslavsko tak dostaly možnost zlepšit pomocí krajských financí svou životní úroveň.

„Získali jsme prostředky na výstavbu sportovní haly za gymnáziem. Jde o zhruba půl milionu korun," upřesnil soběslavský starosta Jindřich Bláha.

Hospodářsky slabé oblasti:• Mají vysokou nezaměstnanost.
• Trápí je nízké rozpočty kvůli malému počtu obyvatel, kteří odešli za prací jinam. Obcím ale zůstávají stejně vysoké provozní náklady.
• Mají nedostatečnou cestní síť.

Mladovožickým zase peníze pomohou zafinancovat novou lékárnu, neboť o tu původní nenadále přišli. „Lékárna vyjde zhruba na milion korun. S jejím zrušením jsme při sestavování rozpočtu rozhodně nepočítali. Kraj jsme požádali o osmdesáti procentní spoluúčast," vysvětlil starosta Jaroslav Větrovský.

Bechyňští radní ale dotaci čerpat nebudou. „Abychom ji získali, museli bychom se na financování projektu také z části podílet. Na to nám ale v rozpočtu nezbývají prostředky," tvrdí Pavel Houdek, starosta Bechyně.

Všechny zmíněné mikroregiony trápí nízké rozpočty, nezájem investorů a vysoká nezaměstnanost. „Volných pracovních míst v Bechyni opravdu moc není," říká barmanka Veronika Hrdličková, „prošla jsem tu mnoha zaměstnáními a nikdo mi nenabídl práci na hlavní pracovní poměr. Bechyně bývala městem vojáků díky letišti. Jakmile jej zrušili, je tu práce nekonečné téma," stěžuje si.

Problémy s nezaměstnaností potvrzuje i Pavel Houdek. „Nejvíce pracovních míst nabízí hlavně firma Laufen zabývající se výrobou a prodejem keramiky. Práci poskytují i zdejší lázně. Je ale pravda, že Bechynští často hledají zaměstnání v Táboře nebo v Týně nad Vltavou," přiznává starosta.

S nízkým počtem pracovních míst se dlouhodobě potýkala i Soběslav, v níž ukončila provoz jedna z největších továren, a to nábytkářská firma Jitona.

Příliv investorů

Soběslav ale nepříznivou situaci vyřešila. „Hospodářsky slabou oblastí jsme se stali právě kvůli odchodu Jitony. Objekt po ní ale loni převzala firma GZ Media a další společnosti, to znamená, že nevyužívaná budova je znovu v provozu. Jen GZ Media zaměstnává více než 200 lidí," zdůraznil Jindřich Bláha.

Také Mladovožičtí se snaží do města přilákat nové investory. Sice tu mají velké zaměstnavatele, jakými jsou Koh-i-noor, Tesla, Sinfo, IDSC nebo Agrospol, kteří poptávku po práci částečně řeší, i tak si ale starosta uvědomuje, že nezaměstnanost se tu pohybuje pod republikovým průměrem. Proto se snaží s potenciálními novými investory jednat. „Líbilo by se nám, kdyby se začaly využívat i místní budovy, které zatím leží ladem. Například zámek na náměstí," navrhuje Jaroslav Větrovský.

Nevyužívaná budova stojí i v Bechyni. Je jí bývalá továrna Jitexu. „Objekt patří soukromníkovi, ale i kdyby ho odkoupilo město, nemám vizi, jak s ním naložit," povzdechl si Pavel Houdek. Vyřešit nezaměstnanost by mohla stavba nových výrobních hal a příchod investorů. Ani jedno se ale nejspíš nestane. „I kdybychom se rozhodli vybudovat v blízkosti města novou průmyslovou zónu, nevlastníme žádné vhodné pozemky," dodává starosta.

Přestože práce v Bechyni není a lidé ji shánějí jinde, pryč se nestěhují. „Když neřešíte problémy s prací, žije se tu krásně," říká Veronika Hrdličková.

Vzhledem k tomu, že lidé neodcházejí, nemuselo město zrušit místní organizace. „Letos dokonce rozšíříme školku o 20 míst," přitakal Pavel Houdek.

Lidé zůstávají

Ani Mladou Vožici lidé neopouštějí, právě naopak. „Za sedm let jsme tu vytvořili 40 stavebních pozemků, na kterých postupně rostou nové domy. Ještě minimálně dalších patnáct přibyde," poznamenal potěšeně Jaroslav Větrovský. Podle něj tu zůstávají nejen mladé rodiny, ale i senioři, kterým město nabízí domy s pečovatelskou službou.

„Myslím, že tu lidé najdou všechny služby, které potřebují. Navýšili jsme kapacitu školky, držíme kino i lékárnu.

I když jsou tedy Mladovožicko, Bechyňsko i Soběslavsko označované jako hospodářsky slabé oblasti, na nedostatek peněz v městském rozpočtu si nestýskají.

„Každá koruna navíc by se nám samozřejmě hodila, ale s penězi z rozpočtu vycházíme každý rok dobře," tvrdí Pavel Houdek za Bechyni.

„My bychom uvítali více peněz v rozpočtu, ale rozhodně nepláčeme. Každý rok uvolňujeme víc a víc prostředků na různé investice, protože náklady na běžný provoz se nám snižují. Zateplili jsme totiž veřejné budovy, obnovujeme osvětlení a máme i méně úředníků. To vše nám šetří výdaje," tvrdí Jaroslav Větrovský. Ani Soběslav se nepotýká s nízkým rozpočtem, zvolila by ale jiný způsob finanční pomoci od státu. „Nejsem příznivcem dotací, byl bych radši, kdyby stát rozděloval peníze mezi obce paušálě a ne formou dotací," říká starosta Jindřich Bláha.

Autor: Veronika Gigalová a Kateřina Šímová