Mateřskou školku si jistě každý představí jako velikou barevnou budovu s prostornou zahradou a dětským hřištěm, prolézačkami a houpačkami. Taková školka ve Světlogorské ulici na Sídlišti nad Lužnicí jistě je, donedávna měla ale jeden malý problém. Hřiště, které samozřejmě má, totiž nestačilo pro všechny děti, které sem docházejí a vedení muselo začít hledat řešení, aby se provoz školky neblokoval střídáním na hřišti. Grant z Jihočeského kraje a táborská radnice však školce pomohly a dostavbu hřiště zafinancovaly.

„Letos máme hodně dvouletých dětí, jsou ještě maličké, je proto obzvlášť důležitá jejich bezpečnost. Vyšší prvky na hraní už máme, ale jejich výška někdy malé děti děsí a bojí se na ně vylézt. A občas je to zase naopak. Dvouleté dítě vám vyleze i výš než předškolák, nemá z ničeho strach, takže myslím, že hlavně z hlediska bezpečnosti dětem nové nízké prvky hřiště perfektně vyhovují," pochvalovala si vedoucí učitelka Dana Havlíková, stejně jako její kolegyně. Dětem se podle nich hřiště líbí a vyřádí se dosytosti. Instalovat se přitom začalo již na konci června minulého školního roku.

Autíčka i nová věž

Novinky jsou u školky ve Světlogorské ulici celkem čtyři. Prolézací housenka, pět metrů dlouhá skluzavka kopírující terén kopce, věž s dalšími dvěma skluzavkami a dvě houpací autíčka na pružinách.

Projekt vyšel na bezmála 140 tisíc, přičemž většinu částky pokryla dotace z programu podpory školství. Město Tábor potom zbývajících 40 tisíc doplatilo, a tak se už mohou všechny děti najednou vyhrnout do zahrady a užívat si her společně, aniž by se musely střídat.

Dětem se novinky ihned zalíbily a musely je vyzkoušet ještě dříve, než došlo k slavnostnímu otevření. Ačkoliv to uspořádala mateřská škola již včera, malí žáčci mateřinky sjíždí klouzačky od začátku září.

Na otevření hřiště se z vedení Tábora přijel podívat jak vedoucí odboru školství Radomír Kouba, tak také místostarostka města Michaela Petrová, které se projekt líbil. „Hřiště je nádherné, děti mají skvělé vyžití a zdokonalí je to určitě v jejich pohybových schopnostech," chválila s úsměvem dílo radní. Ocenila také bezpečnost. „Každá nová část je certifikovaná. Proto se sice navyšuje její cena, na druhou stranu je však všechno opravdu bezpečné, takže jak z pohledu norem i z pohledu maminky čtyřletého dítěte mohu říci, že se mi nové hřiště velmi líbí," dodala místostarostka nakonec.

Autor: Veronika Gigalová