Flotila nejroztodivnějších plavidel vyplula k bójce. Co si děti spolu s rodiči v sobotu 13. června na slavnostech nakladatelství Baobab vytvořily, to musely ve studené vodě rozhýbat a na vlnách dovést k cíli.

Baobabí slavnosti pořádají Tereza a Juraj Horváthovi od chvíle, kdy nakladatelství pojmenované podle kouzelného stromu z Malého prince, společně založili.

„Před šesti lety jsme v Bechyni uspořádali akci pro děti s názvem Baobabí léto. Když jsme se přestěhovali do Tábora, přesunuli jsme akci sem,“ vysvětluje spisovatelka a překladatelka Tereza Horváthová.

Sokolská plovárna byla pro konání slavností ideálním místem. „Přemýšlela jsem, kde by mohli rodiče beze strachu vypustit děti a prožít s nimi celý den,“ zhodnotila Tereza.

Oslava knih, čtení, divadla a kultury obecně přilákala spoustu lidí. Už od půl desáté se ve výtvarné dílně začala stavět nejroztodivnější plavidla. Vyvrcholením dětského úsilí se staly závody lodí na vlnkách Jordánu.

Hlavní roli na slavnostech nakladatelství ale hrály samozřejmě knížky.

„Přišla jsem, abych dostala syna ke čtení. Už je ve třetí třídě, ale knížky ho moc nebaví. Tak to zkusíme touhle cestou,“ řekla Kateřina Burgstallerová z Tábora.

Premiéru zažila jedna černobílá novinka s oranžovou obálkou s názvem Max a Saša aneb Zápisky z našeho domu. Autorem není nikdo jiný než Tereza Horváthová. Její manžel Juraj ji opatřil skvělými ilustracemi.

Odpoledne patřilo divadlu. Svůj kumšt předvedl Nadějkovský Fikar, Jakub a Jitka Doubravovi z Mlázova u Českých Budějovic ve svém Teatru Rajdo i Dagmar Urbánková se svým Mechanickým cirkem. V průběhu celého odpoledne probíhala autorská čtení Jiřího Dvořáka, Terezy Horváthové, Sylvy Fischerové a Listování.

Během dne voněly plovárnou pečené ryby. Zdarma byly k zapůjčení lodičky, v malém stanu fungovala čajovna.

„Chtěli jsme, aby si tu mohli rodiče společně s dětmi užít takový rodinný den. Nikdo není vázán jen na program. Prostor skýtá možnosti ke hraní, k posedávání i ke koupání,“ upozornila Tereza.

Večer si přišli na své i milovníci hudby. Od devatenácti hodin zahrála kapela Fekete Seretlek. Hudební štafetu poté převzal dýdžej, který vydržel do až pozdních večerních hodin.

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ

Baobab není pouze magický strom

Nakladatelství knih pro děti, nesoucí název magického stromu z Afriky, vzniklo z iniciativy manželů Juraje a Terezy Horváthových. Jmenuje se Baobab, stejně jako tajemný a kouzelný strom z knížky Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ.

Juraj Horváth je profesí ilustrátor a výtvarník, Tereza je spisovatelka a překladatelka. V roce 2000 si založili rozsahem sice malé, ale přínosem pro dětskou literaturu a českou kulturu obrovské nakladatelství.

„Když jsme si s Jurajem pořídili děti, zjistili jsme, že na trhu nejsou žádné pěkné knížky pro děti. Tak jsme se rozhodli, že je začneme vydávat sami,“ poznamenala Tereza Horváthová.

Na mapě by všichni milovníci knížek hledali nakladatelství Baobab jen stěží. S rodinou Horváthovou se stěhovalo z místa na místo – Praha, Bechyně, Tábor.

Nyní se zabydluje v Táboře a dětští čtenáři se mohou těšit na nové tituly, k jejichž vydání možná přispělo i tohle báječné jihočeské město.

Magnesia Litera

Jakoby právě na skvělé knížky pro děti měli Juraj a Tereza Horváthovi vyvinutý šestý smysl. Ostatně oceňované knihy z Baobabu mluví za všechno.
„Většina knih, které vydáváme , je pravidelně oceňována v soutěžích Zlatá stuha a Nejkrásnější kniha roku. Loni byla jedna dokonce nominována na cenu Magnesia Litera,“ prozradila Tereza.

Mezi jmény autorů či ilustrátorů z Baobabu nesmíme opomenout Jiřího Dvořáka, Petra Šmalce, Christiana Morgensterna, Dagmar Urbánkovou, Terezu Říčanovou, herečku Marku Míkovou nebo Olgu Černou.

Posledně jmenovaná je mimo jiné letošní Knihovnicí roku, kterou Tereza Horváthová označuje za Astrid Lindgrenovou z jižních Čech.

A v neposlední řadě se mezi autory Baobabu musí zařadit i Juraj a Tereza. Juraj Horváth jako ilustrátor a Tereza Horváthová jako autorka. Napsala například Modrého tygra, který by se měl příští rok dokonce filmovat.

A v blízké době budou vycházet další a další knížky. Mezi nimi i nová knížka osvědčeného tandemu Juraj a Tereza Horváthovi.
Přes řadu skvělých autorů a ilustrátorů není cílem z Baobabu vybudovat ohromný nakladatelský dům. Protože za ním stojí opravdu tvůrčí a nekomerční lidé, je jeho cílem skutečně vydávat knížky, a vydávat je dobře.

PETR BOBEK