Hlasovací popelníky jsou jednou z možností řešení cigaretových nedopalků v ulicích. "Jejich vhozením do příslušného otvoru kuřák odpovídá na vybranou otázku. Podle výzkumů tak ubývá odhozených nedopalků o 46 procent," upřesnila za Cheiron Eliška Míková.

Speciální koše jsou původem z Velké Británie a v České republice je můžete najít ve Zlíně, v Českých Budějovicích a od loňského roku i v Táboře na sídlišti nad Lužnicí. Před svůj klub Bejvák je nechala nainstalovat nezisková organizace Cheiron, která v Táboře už čtvrt století pracuje s dětmi a mládeží.

“Kolem Bejváku byla spousta vajglů a neustálé připomínání našim klientům i kolemjdoucím, aby nekouřili před vchodem, a že u lavičky je koš, bylo nekonečné. Navíc jsme si říkali, že bychom chtěli sídlišti dát i něco zábavného. Inspiroval nás článek o behaviorální ekonomii, pomocí které se řada měst s nedopalky v ulicích snaží vypořádat,” vysvětlil ředitel Cheironu Roman Varga.

Preventivní beseda s policisty v Plané nad Lužnicí na téma kyberkriminality se konala ve čtvrtek 16. března v podvečer na městském úřadě.
VIDEO: Jihočeští policisté zahájili boj proti internetovým podvodníkům

Cheiron již pomocí hlasovacího popelníku uspořádal několik anket. Ta poslední se ale rychle začala šířit po internetu. Táboráci se měli rozhodnout mezi dvěma kuchaři - Láďou Hruškou a Jiřím Babicou. Iniciativa neziskovky řadu lidí zaujala a příspěvek s hlasovacím popelníkem se dočkal téměř tisícovky lajků a několika desítek sdílení.

“Geniální způsob, jak se zbavit vajglů na chodníku,” napsala pod příspěvek uživatelka Zuzana. “To by mělo být v každé obci,” dodal Martin.

Romana Vargu i ostatní zaměstnance Cheironu enormní zájem o koše na nedopalky mile překvapil. “Musím přiznat, že vymýšlení anket nás moc baví. Jsme rádi, že město Tábor tento projekt podpořilo a společně se tak můžeme zábavnou formou snažit o čistší ulice. Výsledky anket budeme také zveřejňovat na našich sociálních sítích,” uzavřel Roman Varga.