Do sněmovny putuje nový herní zákon. Provozovatelé výherních automatů jej kritizují. Považují ho za diskriminační a lobbystický. Pokud projde, obce přijdou o peníze i kompetence. Stát chce omezit hazard a kriminalitu s ním spojenou. Veřejnost s tím souhlasí.
„Jen ať zmizí. Vždyť tu máme nejvíc automatů v celé Evropě,“ míní Jan Buriánek z Tábora.
„Ten zákon nic neřeší. Hrát se bude vždycky,“ oponuje provozovatel výherních automatů Petr Lalák z Bechyně, „jen bude rozdíl, kde kdo peníze prosází. Celé je to zaměřeno proti automatům. Kdo ale řekl, jaký hazard je velký a špatný a který je malý a neškodný? Vždyť třeba kurzové sázky, číselné loterie a stírací losy jsou v podstatě taky hazard.“
Podle připravovaného zákona by mělo být povolovatelem pro všechny sázkové hry ministerstvo financí a tím, kdo inkasuje, potom stát a kraje. Obce by tak přišly nejen o peníze, ale i o možnost regulace jiných sázkových her než výherních automatů.
„Na rok 2008 máme naplánováno, že nám výherní automaty přinesou do rozpočtu dvěstě tisíc korun. Byla by to velmi nemilá ztráta,“ naznačil starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský, „navíc žádná restrikce nikdy nic neřeší, hráči si svou cestu najdou.“
Skládaná jistota (kauce) za provoz výherních hracích přístrojů se má zvýšit ze současných dvou milionů na dvacet. Zároveň musí firma vládnout jměním 40 milionů korun. To může zlikvidovat malé provozovatele. „Já s tím problém nemám. Souhlasím, že větší firmy si lépe ohlídají kriminalitu nebo hraní mladistvých,“ míní Lalák.
„V současné době jsme nezaznamenali v souvislosti s provozem výherních automatů žádné závažnější prohřešky proti obecnému pořádku,“ tvrdí vrchní strážník Městské policie v Soběslavi Miroslav Drs. Nemáme výraznější pro blém ani s gamblerstvím mladistvých. Těch pět míst, kde se automaty vyskytují, si pravidelně hlídáme,“ dodal.
Jedním z bodů nově připravovaného zákona má být i stanovení minimálního počtu herních míst, které musí herna mít. Vzhledem k tomu, že za automaty se platí dopředu správní poplatek ve výši zhruba 30 tisíc korun za rok, dojde podle mínění provozovatelů k nahrazení herních automatů za videoloterní terminály (VLT), za které se platí procenta z tržby a hlavně až zpětně. „Celý zákon nahrává velkým společnostem provozujícím videoloterní terminály,“ tvrdí bechyňský provozovatel. Zatímco na automatech je stanoven limit sázení, na VLT prý můžete během pěti minut prohrát celou výplatu. „Ve finále bude celý systém nebezpečnější a daleko méně přehledný,“ upozornil Lalák.
V momentě, kdy má ministerstvo financí převzít kompetence v povolování automatů za tisíce obcí, bude se úředníkům na stole hromadit spousta nevyřízených žádostí. „Nemohou to stíhat a nabízí se vytvoření korupčního prostředí. Lze důvodně předpokládat, že zde vzniknou snahy získat za úplatu lepší číslo v pořadníku,“ varuje loterní poradce Ivo Kasal.