Kriminalisté za uplynulých deset měsíců letošního roku evidují 70 odcizených vozidel, devět zřejmých pokusů o krádež a šest případů, kdy byla krádež nahlášena, ale nestalo se tak. „Lidi buď zapomněli, kde zaparkovali, nebo v tom hrál roli odtah vozidla. Byly i případy, kdy nahlášení krádeže sloužilo jako alibi,“ přiblížil tiskový mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Žádaná octavia

„Krádeže jsou většinou na objednávku a žádané značky jsou Škoda a Volkswagen. Nejvíce se kradou octavie a felicie a tuto trestnou činnost páchají přavážně skupiny, které k nám najíždějí ze středních nebo západních Čech. Měli jsme také dva kuriozní případy ukradení kapot z fabií,“ dodal Doubek.
Zloději milují sídlištní zástavby, a proto policisté radí, aby řidiči neparkovat na opuštěných a tmavých místech. Pokud má člověk podezřejní na nekalost, nemá se zdráhat vytočit přímo linku 158.
Podle prodejce škodovek Petra Dedka z Tábora dávají zákazníci jednoznačně přednost mechanickému zabezpečení. „Suverénně vede zámek řadicí páky, na přídavné autoalarmy se dnes zeptá málokdo. Zámek lze u nás i s montáží pořídit v průměru za šest a půl tisíce korun, samotný stojí čtyři až pět tisíc,“ odpověděl.

V Táboře se krade

Pojem autokriminalita obsahuje mimo krádeží celých aut, také jejich vykrádání. Policisté za stejné období řešili 119 případů vloupání do vozidel, z toho devatenáctkrát odcizení pohonných hmot.
„Nejvíce se vykrádá v Táboře, u supermarketů a na velkých parkovištích, třeba na sídlišti Nad Lužnicí. Pachateli jsou jsou mladí lidé, kteří jsou například závislí na drogách a potřebují peníze. Ukradené věci nebo palivo samozřejmě prodají,“ uvedl Doubek.
Benzín nebo naftu zloději odčerpávají nejčastěji z aut stojících na odstavných plochách nebo zemědělských družstev, kde nejsou veřejnosti tolik na očích.
S vykradeným autem má osobní zkušenost Miroslav Šindelář z Tábora. „Ze škodovky mi ukradli doklady a rádio. Policisté mi řekli, že to byli nějací Slováci a vykradli tu asi patnáct aut.“
Policisté teď chtějí rozjet akci na umístění cedulí „Auto není trezor“. Objevit by se měly na velkých parkovištích.